Wydarzenia artystyczne organizowane przez studentów należą do rzadkości, a jednak dla opolskich Żaków nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Studenci Instytutu Sztuki udowadniają, że wspólnymi siłami można zorganizować wspaniałe wydarzenie, w którym z pewnością chciałby uczestniczyć każdy odbiorca szukający estetycznych wrażeń.

31.05.2017 miał miejsce wernisaż Rzeczy IStotnych, wyjątkowej wystawy organizowanej już po raz trzeci w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wystawa charakteryzuje się precyzyjnym dobieraniem prac z wielu dziedzin sztuki, dzięki czemu można podziwiać dzieła wykonane w takich technikach jak malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba oraz fotografia. Wielu artystów wybiera także techniki mieszane, dzięki czemu można osiągnąć na prawdę wyjątkowe efekty. Tegoroczną organizacją zajęły się trzy studentki Instytutu Sztuki: Anastasia Vodianko, Natalia Grinberg oraz Weronika Kłoś. Prace związane z organizacją trwały już od miesięcy, studentki szczegółowo zaplanowały całe wydarzenie, zajęły się wypromowaniem akcji w studenckich mediach, a także zaangażowały najbliższych oraz innych studentów w pomoc przy montowaniu wystawy. Wartym zauważenia jest także fakt, iż w tym roku po raz pierwszy wystawa posiada także własny katalog zawierający wystawione dzieła. Opracowaniem graficznym katalogu oraz całej wystawy zajął się Wojtek Oleszek, również student Instytutu Sztuki. W krótkiej rozmowie jedna z organizatorek, Anastasia Vodianko przyznała: „ przedsięwzięcie wymagało sporo pracy, ale na szczęście wszyscy studenci stanęli na wysokości zadania wykonując określone prace w terminie, a także przygotowując opisy swoich dzieł do katalogu”.  Niezwykle istotne było także wsparcie wykładowców instytutu, którzy służyli radami związanymi z organizacją, a także wyborem prac. W tym roku swoją pomocą służyli dr hab. Magdalena Hlawacz, dr hab. Grzegorz Gajos, dr hab. Bartosz Posacki, mgr Paulina Ptaszyńska, dr hab. Bartłomiej Trzos oraz dr hab. Kazimierz Ożóg. Wernisaż został uroczyście otwarty przez dr hab. Łucję Piwowar-Bagińską, prof. UO.

Dzieła studentów będzie można podziwiać do 22 czerwca.

Autor: Beata Tarnowska

fot.: Beata Tarnowska