Każdy z nas zna ten odwieczny spór mający miejsce między aplikantami, którzy chcą zdobyć praktykę, a pracodawcami, którzy na starcie wymagają doświadczenia zawodowego. Jedni pragną zostać zatrudnieni, a drudzy chcą zatrudnić osobę, której nie trzeba będzie uczyć wszystkiego od początku. Jak zatem poradzić sobie z przeciwnościami losu i znaleźć pracę, wykorzystując swoją motywację i ambicję?

Okazuje się, że są inne sposoby na nabycie doświadczenia zawodowego, niezwiązane z koniecznością pójścia do pracy. Wymagają nieraz poświęcenia swojego czasu, jednak mogą się opłacić. Każda dodatkowa aktywność związana z wymarzonym stanowiskiem jest wysoko punktowana u przyszłego pracodawcy. Daje ona do zrozumienia rekruterowi, że jesteś osobą ambitną, zaradną, znającą swój cel i uparcie dążącą do jego osiągnięcia.

1. Zaangażowany wolontariat

Sposób, którego kosztem jest jedynie twój czas, ponieważ nie musisz płacić za udział, a możesz zyskać nie tylko doświadczenie, ale również cenne kontakty. Zawsze warto mówić, co potrafisz robić. Absolutnie nie jest to oznaką samochwalstwa, a żywą reklamą twojej osoby. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś sobie o tobie przypomni i odezwie w sprawie jakiegoś projektu. Kluczem w tym sposobie jest słowo „zaangażowany”, ponieważ sam przysłowiowy „papierek” nic nie daje. Idź na wolontariat i wykaż zaangażowanie, nie czekaj, aż przydzielą cię do najnudniejszej roboty. Próbuj każdej czynności – to świetny moment na sprawdzenie siebie bez większego ryzyka – w końcu jesteś tam dobrowolnie.

2. Płatne lub bezpłatne staże

Poszukaj ofert staży, wpisując w wyszukiwarkę „darmowy staż dla studenta”, jednak bądź czujny, na jakie witryny wchodzisz. Najlepiej szukać informacji poprzez sprawdzone strony, takie jak na przykład biuro karier uczelni. Warto śledzić uczelniane konta społecznościowe, na których często udostępniane są informacje o wartościowych projektach. Bierz udział w aplikacji, nawet jeśli trzeba będzie wykonać dodatkowe zadanie; zazwyczaj ten warunek odstrasza dużą część konkurentów, zatem może się okazać, że będziesz jedyny. Uczelniane projekty są bardzo mile widziane w CV, bo pokazują, że na studiach byłeś aktywny.

3. Polecenie przez znajomych

Możesz również spróbować poszukać doświadczenia na własnym podwórku. Spróbuj wykorzystać swoją dobrą opinię wśród znajomych – popytaj, czy nie szukają kogoś na stanowisko w ich miejscu pracy. Wystarczy, że okażesz chęci i kto wie, może od dłuższego czasu szukają właśnie kogoś takiego jak ty. Pamiętaj, praca po znajomości nie jest hańbiąca, a wręcz przeciwnie – jest wielkim wyróżnieniem. W końcu ktoś zauważył twoje umiejętności i starania, więc czemu by nie wykorzystać ich w pracy „u znajomego”.

4. Szkolenia

To świetna okazja do nauczenia się rzeczy praktycznych, a dodatkowo po szkoleniu najczęściej dostaje się certyfikat, który będzie dobrze się prezentował w CV – dokument potwierdzony umiejętnościami będzie mocną kartą przetargową w rozmowie z przyszłym pracodawcą. Firmy bardzo często organizują szkolenia w celach promocyjnych, warto więc obserwować kilka największych w twoim regionie. Zwróć uwagę na program szkolenia, czy jest przydatny i czy będzie cię interesował. W końcu nie ma nic gorszego niż przesiedzieć na sali kilka godzin bez cateringu i profitu. Szkoleń warto również szukać poprzez wydarzenia na Facebooku. Wejdź w wyszukiwarkę, ustaw dział, który cię interesuje oraz pożądaną lokalizację. Warto wybierać te szkolenia, które są refundowane przez Unię Europejską, ponieważ mają większy budżet, a co za tym idzie – więcej atrakcji.

Czasem wystarczy pojawić się w odpowiednim miejscu i dać się ponieść losowi, a czasem trzeba mu trochę dopomóc. Jeśli nie spróbujesz, to odpowiedź zawsze będzie brzmiała „nie”. Koniec z wymówkami, weź los w swoje ręce i poszukaj możliwości w swoim otoczeniu. W najgorszym wypadku stracisz trochę czasu, jednak perspektywa zysku jest bardziej prawdopodobna.

Tekst i grafika: Malwina Piskorska