Pod koniec marca otwarto w Opolu nową Bibliotekę Publiczną. Budynek, w którym mieści się nowe centrum dla licznych czytelników, z pewnością jest charakterystyczny dzięki nowoczesnej architekturze i wyjątkowemu pomysłowi na ozdobienie jednej ze ścian biblioteki. Bowiem znajdują się na niej… cytaty i to nie tylko w języku polskim.

Biblioteka przyciąga jednak do siebie nie tylko dzięki ciekawemu wyglądowi na zewnątrz, ale także dzięki innowacjom wewnątrz.

Nowa Biblioteka Publiczna w Opolu, fot. Marcin Rol

Podzielona na kilka pięter, posiada dwupiętrową wypożyczalnię książek, czytelnię zaopatrzoną w różne tytuły gazet, pracownię komputerową, wypożyczalnię książek dla dzieci oraz, co z pewnością jest pomysłem wartym uwagi, wypożyczalnię multimedialną, gdzie można wypożyczyć nie tylko audiobooki, ale także filmy na DVD. I choć obecna ilość materiałów (zarówno książek jak i multimediów) nie jest jeszcze porażająca, to jest w czym wybierać. Z kolei na najniższych piętrach znajdziemy galerię i szatnię.

Ściana frontowa Biblioteki, fot. Marcin Rol

Lokalizacja nowej biblioteki sprawia, że tworzy ona ciekawy i ładny punkt w Opolu. Znajduje się na ul. Minorytów 4, rzut beretem od ul. Krakowskiej, w parku obok restauracji Pizza Hut. Bibliotekę można polecić studentom, gdyż wyrobienie karty bibliotecznej jest całkowicie darmowe (w przeciwieństwie np. do Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu), a naraz można wypożyczyć 5 książek na okres 30 dni oraz 3 multimedia.

Marcin Rol