Już niebawem, 7, 8 i 9 grudnia, na Uniwersytecie Opolskim ponownie ruszy akcja Fundacji DKMS Polska, pod hasłem “Powiedz AAAaaa”. Celem tego studenckiego projektu, po raz szósty, jest zarejestrowanie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. W tym roku liderzy organizują go w ramach stażu Fundacji, jedną z takich osób jest Milena Mazurkiewicz.

Jak sama wspomina, jej przygoda z DMKS zaczęła się 2 lata temu, kiedy podjęła decyzję o rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku.

-Dwa miesiące po tym, jak otrzymałam pocztą kartę potencjalnego Dawcy, koleżanka z Koła Naukowego zaproponowała organizację akcji rejestracyjnej na Uniwersytecie Opolskim w ramach projektu studenckiego “Dwa Wymazy & Do Bazy”. Przedstawiciel naszej uczelni, który miał koordynować projekt, musiał odbyć 3-dniowe szkolenie w Warszawie. Koleżanka nie mogła na nie jechać, dlatego spytała pozostałych członków Koła, czy jest ktoś, kto podejmie odpowiedzialną funkcję i zostanie Ambasadorem Fundacji DKMS Polska na Uniwersytecie Opolskim. Osoba ta miała duży zakres obowiązków, dlatego chętnych początkowo nie było. Pomyślałam sobie wtedy “Dlaczego mam nie spróbować, mogę dzięki temu wiele sie nauczyć i co najważniejsze pomóc osobom chorym na nowotwory krwi”. Podjęłam wyzwanie i uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Jesienią 2014 roku razem z Wolontariuszami zorganizowaliśmy pierwszą na Uniwersytecie Opolskim akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Było to wspaniałe doświadczenie. Już na konferencji szkoleniowej zrozumiałam, że nie będzie to koniec mojej współpracy z Fundacją.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska to organizacja, która rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku. W tym czasie zdążyła przebadać i zarejestrować ponad 772 000 potencjalnych dawców komórek macierzystych, a 2499 osób dało innym szansę wygrania walki z białaczką oraz nowotworami krwi lub szpiku. DKMS to największa i jedyna baza w Polsce, która stosuje innowacyjną metodę pobierania samodzielnego wymazu za pomocą pałeczek do pobierania próbki materiału genetycznego z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka.

Tegoroczna akcja zostanie przeprowadzona w 18 różnych miastach, przez 64 studentów, młodych, dobrze zorganizowanych i ambitnych liderów, którzy posiadają świadomość idei dawstwa. Wszyscy oni zostali przeszkoleni przez Fundację DKMS, w trakcie 2 dniowych warsztatów.

– Poznałam tam mnóstwo wspaniałych osób, których łączy wspólny cel: pomoc ludziom chorym na białaczkę. Dowiedziałam się wielu rzeczy na temat nowotworów krwi, na temat dawstwa szpiku, a także o samej Fundacji DKMS. Na szkoleniu przeżyłam również wiele wzruszeń i doświadczyłam niesamowitych emocji. Wiosną tego roku będąc na szkoleniu miałam okazję być świadkiem pierwszego spotkania Dawcy z Biorcą – Pana Pawła i małej Amelki oraz ich rodzin. Po dwóch latach od przeszczepu jest możliwość takiego spotkania i wydarzyło się ono właśnie na oczach Ambasadorów. Łzy, wzruszenie, radość i szczęście. Nigdy dotąd nie doświadczyłam tylu pięknych emocji. – wspomina warsztaty stażystka, Milena Mazurkiewicz – Dzięki takim chwilom mamy okazję zobaczyć sens tego, co robimy. Zachęcam wszystkich studentów do aplikowania na stanowisko Lidera, ponieważ dzięki tej funkcji możemy się nauczyć naprawdę wiele, przeżyć wspaniałe chwile organizując akcję oraz co najważniejsze, pomóc chorym w walce z białaczką. Ja zyskałam bardzo wiele.

Poprzednie edycje to m.in.: “Studenci wspólnie przeciw białaczce” oraz “Dwa wymazy & do bazy”, w sumie pozwoliły one zebrać 64 000 potencjalnych dawców szpiku, z czego już ponad 160 osób pomogło swoim genetycznym bliźniakom, czyli osobom o identycznej zgodności tkankowej do ich. Takie sumy nie byłyby realne, gdyby nie nieoszacowany zapał i dobre serca, nie tylko Lidera, ale również Wolontariuszy, poświęcających swój czas na przygotowywanie prelekcji dotyczących Fundacji, czy walki z białaczką, rozmowę i rozwiewanie wszelkich niepewności ludzi zainteresowanych akcją. To oni, zawsze z uśmiechem na twarzach, godzinami wspierają w decyzjach osoby, które być może, za jakiś czas uratują czyjeś życie.

Co godzinę, ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Może to przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. W związku z tym tak ważnym jest, aby baza Dawców stale się powiększała. Niestety, nie każdy może oddać szpik, wiele dolegliwości stoi na przeszkodzie w zrealizowaniu tej decyzji. Tutaj rozwiązaniem również jest oddanie “cząstki siebie”, ale poprzez zaangażowanie w działalność wolontariacką. Na tych, którzy wciąż się wahają i myślą nad podjęciem decyzji, działacze czekać będą już w grudniu, na terenie Kampusu Uniwersyteckiego, informacje o terminach i miejscach znajdują się na stronie Gazety Studenckiej, oraz na plakatach, rozwieszonych we wszystkich Instytutach.

Milena w trakcie zeszłorocznej akcji “Dwa wymazy & do bazy”

-Dla nas rejestracja to tylko kilka minut. A chory człowiek walczy o całe życie. I czasami to właśnie my jesteśmy dla niego jedyną nadzieją, jedynym lekarstwem. Nas nic to nie kosztuje, a dzięki świadomej decyzji możemy uratować czyjeś życie. – zachęca Milena.

Sylwia Ligowska