Choć pogoda za oknem nie zachęca do działania, a studenci czują już na swoich karkach oddech zbliżającej się sesji, to Opolski Wydział Prawa i Administracji nie próżnuje. To właśnie dziś miała miejsce inauguracja projektu Akademia Młodych Prawników realizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz Urząd Miasta Opola. Celem przedsięwzięcia jest zrzeszanie uczniów, którzy interesują się tematyką prawa i chcieliby zgłębiać wiedzę z tej dziedziny. Oprócz tego organizatorzy liczą, że w ten sposób uda się zachęcić potencjalnych kandydatów, by ci rozpoczęli studia na UO, a absolwentów opolskich szkół do pozostania w mieście i realizacji planów zawodowych na jego terenie. Program będzie trwał do końca czerwca 2016 roku. Pierwszy wykład w ramach projektu już za nami. O szczegóły pytałam Annę Fus, Kingę Jerczyńską oraz Justynę Małasiewicz, przedstawicieli Rady Studenckiej WPiA.

 

Anna Panek: Akademia Młodych Prawników zdaje się być poważnym przedsięwzięciem, szczególnie, że w akcję zaangażował się również Urząd Miasta. Ilu uczestników zdeklarowało się do udziału?

Rada Studencka: Akademia Młodych Prawników spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W chwili obecnej chęć uczestnictwa w warsztatach zadeklarowało około 170 osób. Wstęp na wykłady otwarte jest wolny, więc to jeszcze jakaś dodatkowa grupa osób. Ponadto do udziału w wykładach otwartych serdecznie zapraszamy wszystkich studentów. Tematyka poruszana na tych spotkaniach wiąże się z prawem na co dzień więc tym bardziej powinno to zainteresować szerokie grono odbiorców.

A.P.: Jak wygląda współpraca z Urzędem Miasta? Czy miasto chętnie angażuje się w tego rodzaju działania?

RS: Współpraca WPiA UO z Urzędem Miasta Opola jest niezwykle efektywna, czego najlepszym przykładem jest właśnie działanie Akademii Młodych Prawników. Kolejnym przykładem ilustrującym wzajemne wspieranie się obu jednostek są praktyki studentów prawa w Biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów.

A.P.: To bardzo ważne, że Urząd Miasta wspiera tego typu przedsięwzięcia. Czy inicjatywa stworzenia AMP wyszła ze strony wydziału czy miasta? Kto był pomysłodawcą przedsięwzięcia?

RS: Inicjatorami projektu są przedstawiciele Rady Studenckiej WPiA- Anna Fus, Kinga Jerczyńska, Justyna Małasiewicz. Pomysł projektu zrodził się jeszcze przed wakacjami, a dzięki współpracy z Urzędem Miasta Opola wraz z końcem września rozpoczął się pierwszy etap jego realizacji.

A.P.: Prawo to obszerna dziedzina nauki, a kwestie z nim związane przejawiają się w wielu aspektach życia codziennego. Poszerzanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie to bardzo ważna, ale też wcale nie łatwa sprawa. Czy z Akademią Młodych Prawników można wiązać perspektywy zmiany na lepsze tego problemu?

RS: Oczywiście, że tak. Do udziału w wykładach otwartych serdecznie zapraszamy wszystkich studentów oraz mieszkańców. Tematyka poruszana na tych spotkaniach wiąże się z prawem na co dzień, więc tym bardziej powinno to zainteresować szerokie grono odbiorców.

A.P.: Pozostając w temacie znajomości prawa, czy orientujecie się może, jak wygląda obeznanie i samo zainteresowanie prawem wśród opolskiej młodzieży ?

RS: Trudno nam ocenić znajomość prawa wśród opolskiej młodzieży, więcej natomiast możemy powiedzieć o zainteresowaniu uczniów prawem, bo jest ono spore. Najlepszym przykładem tego jest ilość osób, która zadeklarowała chęć uczestnictwa w projekcie, a także niezwykle pokaźna grupa uczniów, która wzięła udział w wykładzie inauguracyjnym.

A.P.: Akcja promująca projekt miała miejsce w grudniu minionego roku, a w jaki sposób starano się zachęcić potencjalnych kandydatów do udziału w programie?

RS: Dzięki pomocy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola udało nam się w grudniu odwiedzić opolskie szkoły ponadgimnazjalne i opowiedzieć uczniom o Akademii, a także uzyskać od nich wiadomość zwrotną dotyczącą zainteresowania projektem. Ponadto na stronie internetowej WPiA (link: więcej informacji) powstała zakładka informująca o Akademii, a na portalu społecznościowym Facebook działa oficjalny profil Akademii. (link: AMP na Facebooku)

A.P.: Czy w przyszłości planuje się podobne przedsięwzięcie ? A może Akademia Młodych Prawników doczeka się kolejnych edycji?

RS: Tegoroczna edycja AMP jest pilotażową, ale mamy głęboką nadzieję, iż będzie to pierwsza, ale nie ostatnia edycja. Warto w tym miejscu zauważyć, że studenci WPiA już od kilku lat prowadzą szkolenia i warsztaty, odwiedzając szkoły z całego regionu oraz okolicznych województw, dość często w ramach porozumień między szkołami a WPiA.

A.P.: Dziękuję serdecznie za rozmowę i trzymam kciuki za owocny efekt programu Akademia Młodych Prawników.

RS: Dziękujemy.


Jak widać zainteresowanie wielkie, entuzjazm do pracy też. Czego chcieć więcej?

Czy projekt Akademia Młodych Prawników wpłynie pozytywnie w przyszłości na rekrutacje na kierunki oferowane przez WPiA ? Czy wydział ma szansę stać się jednostką pierwszego wyboru ? Na efekty musimy jeszcze poczekać, ale z takim zaangażowaniem zarówno organizatorów, jak i uczestników, można z nadzieją patrzeć w przyszłość. Kolejny wykład w ramach AMP już za miesiąc, 17.02.16r. o godzinie 16.00 w sali 5.18. Jeśli chcecie dowiedzieć się, kto jest właścicielem Kosmosu, to w imieniu organizatorów zapraszam. Przyjdźcie i posłuchajcie, co na ten temat ma do powiedzenia prof. Stefan Grochalski.

Anna Panek

Nieznajomość prawa szkodzi, więc poznaj je! Anna Panek