Oficjalne przyjmowanie zgłoszeń kandydatów przez Uczelnianą Komisję Wyborczą nastąpiło w dniach 25-26 lutego 2016, ale dopiero w poniedziałek późnym popołudniem, ku zaskoczeniu społeczności akademickiej, komisja potwierdziła, że o fotel rektora ubiegają się dwie osoby. Kontrkandydatem na stanowisko rektora UO dla prorektora prof. Marka Masnyka okazał się dr Adam Szymański.

Kandydatura dr. Szymańskiego jest zaskoczeniem, gdyż od ponad dwóch lat w Sądzie Pracy toczy się proces, w którym oskarża on opolską uczelnię o mobbing, aktualnie nie jest on nawet pracownikiem uczelni.  Jednak nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym rozwiewa wątpliwości i może on starać się o najwyższe stanowisko na uczelni.

Podczas poniedziałkowego spotkania przedwyborczego, zorganizowanego przez dr. Szymańskiego, kandydat podkreślał, że nie chce być kojarzony z żadną grupą. Poparcie mają mu zapewnić nie znajomości, a merytoryczny program. Najważniejszym punktem programu ma być zmiana relacji na linii uczelnia – pracownik.

“Teraz Uniwersytet zachowuje się jak firma nastawiona wyłącznie na zyski. Chcę, by wrócił uniwersytet wspierający badania, jaki znam z pierwszej kadencji rektora Niciei” – mówi dr Szymański i dodaje, że według niego zmienić powinny się też relacje senatu i rektora. – “Chodzi o to, by senatorowie mieli większe kompetencje nadzorcze. Muszą się także zmienić zasady wyboru na jednoosobowe stanowiska, np. dziekanów. Aby ubiegać się o kierowanie taką jednostką trzeba będzie przedstawić strategię rozwoju”. W programie dr. Szymańskiego jest także: utworzenie wydawnictwa z nowoczesną drukarnią cyfrową, otwarcie centrum rekreacji i sportu z siłownią, akademickiej stołówki i przedszkola akademickiego. Chciałby także, by studenci niezamożni mogli mieszkać w akademikach za darmo.

Przypominamy, że 3 marca 2016 (czwartek) o godz. 13.00 w Auli A i B w budynku przy ul. Oleskiej 48 odbędzie się spotkanie przedwyborcze społeczności uniwersytetu z kandydatami na Rektora UO.

red. Monika Mitulla