Prof. dr hab. Marek Masnyk, wieloletni dziekan, obecny prorektor d.s. kształcenia i studentów, został nowym Rektorem Uniwersytetu Opolskiego.  Wybory odbyły się 7 marca w auli Wydziału Ekonomicznego UO. Frekwencja elektorów wyniosła 100 procent.  Głosowało 100 elektorów, sześciu skreśliło obu kandydatów, jeden głos był nieważny, 90 głosowało za prof. Markiem Masnykiem, a 3 za dr Adamem Szymańskim. Kadencja nowego Rektora rozpocznie się od nowego roku akademickiego i potrwa 4 lata.

Ustępujący Rektor UO, prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja otwierając czwartkowe spotkanie przedwyborcze, podkreślił, że jego następcę czeka trudne zadanie: nie dopuścić do tego by liczba studentów spadła poniżej 6 tys. Prof. Nicieja przestrzegł również przyszłe władze przed pożyczkami finansowymi i apelował o zachowanie dotychczasowego dorobku oraz realizację ambitnych planów takich jak kierunek lekarski czy ośrodek badawczy w Pomologii pod Prószkowem.
„Dziś uczelnia jest w dobrej kondycji. Mamy dwa miliony „na plusie” i możemy normalnie funkcjonować. Zadanie dla przyszłego rektora to utrzymać taki stan – tak samo jak szyld uniwersytetu bezprzymiotnikowego” – powiedział prof. Stanisław Sławomir Nicieja.
Prof. Marek Masnyk, obecny prorektor, związany z Instytutem Historii, podczas czwartkowego spotkania zadeklarował kontynuacje obecnej polityki uczelni. Według profesora, uniwersytet ma być głównym inicjatorem rozwoju opartego na innowacjach będąc jednocześnie intelektualnym zapleczem regionu – lokalnym „think tankiem”. Obiecał wsparcie otwarcia kierunku lekarskiego, stypendia doktoranckie, czasopismo w języku angielskim, obowiązkowe kursy w języku angielskim, obniżenie pensum oraz nowy system zarządzania Uczelnią.
Dla studentów proponuje stworzenie stołówki, pubu oraz reorganizację systemu przydzielania miejsc w akademikach opartą na nowym systemie SEKS (System Ewidencji Kwater Studenckich). Profesor krytycznie odniósł się do słów swojego oponenta: – „Za fałszywe i obraźliwe uważam stwierdzenie, ze uniwersytet jest w marazmie.”
Wybory prorektorów odbędą się 17 marca 2016 roku, w czwartek, o godz. 13.00 w sali 23 auli Wydziału Ekonomicznego UO przy ul. Ozimskiej.