To, jak wiele osób kryje w sobie muzyczne, a zarazem językowe talenty, postanowili udowodnić organizatorzy trzeciej edycji konkursu wokalnego, Lingua Fest. O tym, jak przebiegała zabawa, kto zdobył miejsce na podium i  co można było usłyszeć, relacjonują reporterki Gazety Studenckiej.

W ramach XIV Opolskiego Festiwalu Nauki, Studium Języków Obcych Uniwersytetu Opolskiego zorganizowano wydarzenie, którego celem była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych studentów oraz uczniów opolskich szkół.

Wykonawcy mogli zaprezentować się w czterech kategoriach:

– piosence w języku angielskim

– piosence w języku niemieckim

– piosence w języku rosyjskim/ukraińskim

– piosence w języku hiszpańskim/włoskim/francuskim

Aby wziąć udział w zabawie należało wypełnić zgłoszenie i przesłać nagranie demo swojego występu. W konkursie wzięło udział 13 solistów oraz 1 zespół składający się z 9 osób. Koncert finałowy prowadzony przez Marię Honkę, odbył się 10 czerwca w Studenckim Centrum Kultury w Opolu. Nie mogło na nim zabraknąć różnorodnych gatunków muzycznych, a także kreatywnych wykonań. Widzowie mogli usłyszeć m.in. takie utwory jak: “Thinking out loud” oraz  “I see fire” Eda Scheerana, czy „Purple rain” Prince’a.

Ostatecznie po burzliwych i dość długich naradach, jury pojawiło się na scenie, by podać werdykt.

„ Jakiś czas temu postanowiliśmy, że udowodnimy, że nauka języków jest bardzo prosta, a za ambicję wzięliśmy sobie to żeby połączyć ją ze sztuką. Okazuje się, że mamy w naszym regionie bardzo zdolną młodzież, która jest dowodem na to, że da się mówić w językach obcych bardzo dobrze i do tego jeszcze świetnie śpiewać. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać dzisiaj czternastu uczestników konkursu Lingua Fest, którzy walczyli o nagrody rzeczowe, jak również o darmową naukę języków obcych na naszym uniwersytecie. Jury miało bardzo trudne zadanie żeby wybrać trzy główne nagrody i ogromną liczbę wyróżnień, bo tak naprawdę należałoby uhonorować i nagrodzić wszystkich, ale niestety nie było to możliwe” – mówiła ze sceny Anna Piechurska, jedna z organizatorek wydarzenia.

Pierwsze miejsce oraz darmowy semestr nauki języka w SJO otrzymała Jagoda Majtyka, wykonując piosenkę Elli Fitzegerald „Lullaby of Birland”. Drugie miejsce oraz nagrody rzeczowe, a także darmową lekcję emisji głosu otrzymała Marta Korpowska z utworem Adele „One and only”, trzecie miejsce na podium oraz nagrody rzeczowe wywalczył Jakub Gola, oddający hołd zmarłemu Prince’owi z piosenką „Purple rain”.

Całość wydarzenia oprawiona w niesamowitą atmosferę i talent opolskiej młodzieży z pewnością został doceniony zarówno przez organizatorów, jak i widzów. W dalszej części eventu rozpoczął się też koncert inauguracyjny, otwierający trwającą do północy Noc Kultury, podczas którego uczestnicy konkursu, którzy zdobyli miejsca na podium wystąpili jeszcze raz na scenie, zbierając gromkie brawa od publiczności.

„Chciałbym podziękować wszystkim, że tu wystąpili. To było miłe przeżycie, fajnie się bawiliśmy” – dodał Jacek Jędrzejewski, współorganizator.

Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia, a po więcej zapraszamy na naszą stronę na Facebooku oraz Instagramie! 🙂

Natalia i Ania