Akcja protestacyjna “Czarny poniedziałek” będzie miała miejsce również w Opolu. Ubrane na czarno Panie zamierzają protestować przeciwko tzw. ustawie antyaborcyjnej. Kobiety otwarcie mówią “NIE” całkowitemu zakazowi aborcji. Aktualnie w facebookowym wydarzeniu utworzonym przez Opolanki bierze udział 1,5 tys. osób. Nie tylko kobiet.

Strajk otwarcie poparły znane opolskie miejsca, takie jak np. LABA, czy Coffee Moment, w którym tego dnia wypijecie czarną kawę i zjecie czarne ciasto, a podawać je będą mężczyźni. Do akcji przyłączyła się także firma Weegree. Nieoficjalnie wiemy, że swój udział zapowiedziały też studentki Socjologii i Filologii na UO. Pojawią się także członkowie naszej redakcji.

Od organizatorów prostestów dowiedzieliśmy się, że Pani dziekan Wydziału Filologicznego przekaże wykładowcom, aby nie wyciągali konsekwencji u osób których w tym dniu nie będzie.

PROGRAM:

• 8.30 Oficjalne rozpoczęcie i przywitanie – pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności.
  • 12.00 – 16.00 Wystąpienia, skandowanie haseł na pl Wolności. W tym czasie głos zabiorą osoby, które zajmują się lub są zaangażowane w tematykę związaną z ustawą i szeroką rozumianą sytuacją kobiet.
  • 16.00 – 17.30 Przemarsz: pl. Wolności – ul. Krakowska – ul. Książąt Opolskich – plac Konstytucji 3 Maja – ul. Książąt Opolskich – ul. Krakowska
  • 17.30 – 17.45 Artystyczny happening pod ratuszem.
  • 17.45 – 18.00 Oficjalne zakończenie – na pl. Wolności (poszczególne działania mogą ulec zmianie).

Szczegółowy plan wydarzeń dostepny pod linkiem: www.facebook.com/events/190620728035707