„Psychologiczne i prawne aspekty przemocy” to tytuł konferencji, która odbyła się na Instytucie Psychologii. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe „Aenigma”.

– Pomysł zrodził się na jednym z naszych spotkań. Kilka osób przedstawiło swoje pomysły i tak powstała konferencja i warsztaty – mówi Izabella Juraszek, zastępczyni przewodniczącej Koła Naukowego „Aenigma”. – Chcieliśmy pokazać przemoc z różnych perspektyw. Wiemy czym zajmują się nasi wykładowcy, zasięgnęliśmy też porady opiekunki naszego koła i na tej podstawie wybraliśmy prelegentów.

Wczoraj (25.04) na konferencji zostało wygłoszonych sześć wykładów m.in. mgr Barbara Leszczyńska ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Opolu, mówiła o typach przemocy, o zasadach tworzenia i zamykania niebieskiej karty, a także przedstawiła statystyki dotyczące przemocy w rodzinie. Był też wykład wygłoszony przez dr hab. Alicję Kalus, prof. UO, która mówiła o tym, że brak czasu w rodzinie jest subtelnym przejawem przemocy. W roli prelegentów wystąpili również policjanci m.in. aspirant sztabowy Maciej Kędra i starszy aspirant Wojciech Wachowski, którzy opowiadali o tym jaką rolę pełni policja w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Dzisiaj (26.04) odbyła się druga część wydarzenia, czyli warsztaty z samoobrony dla kobiet, które poprowadził Andrzej Lepucki. Instruktor ju jitsu podkreślił, że 1,5 godziny to za mało, żeby nauczyć się bronić, ale można poznać podstawy, zainteresować się tematem i np. zapisać się na kurs samoobrony. Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu i rozgrzewce, uczestniczki uczyły się m.in. jak poprawnie ułożyć dłonie przy uderzeniu.

Dlaczego dziewczyny przyszły na kurs?

– Od jakiegoś czasu szukałam dla siebie kursu samoobrony. Teraz nadarzyła się okazja, żeby za darmo zobaczyć jak to wygląda, więc postanowiłam przyjść tutaj z koleżankami – mówi jedna z uczestniczek.

– Zawsze interesowałam się sztukami walki i tematem samoobrony. Kiedy zobaczyłam, że są organizowane warsztaty, postanowiłam wygospodarować trochę wolnego czasu i przyjść. Myślę, że nauczę się czegoś fajnego – dodaje kolejna uczestniczka.

Konferencja naukowa i warsztaty miały na celu propagowanie szybkiego i sprawnego reagowania na przemoc fizyczną i psychiczną, pokazanie jak można sobie z nimi radzić, a także uświadomienie skali problemu przemocy w Polsce.

JG.