Po dłuższym wypoczynku, pełni motywacji wkraczamy w semestr letni. Każdy z nas pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że telefon służy nie tylko do pisania SMS-ów czy rozmowy przez długie godziny. Warto wykorzystać ten sprzęt również w celach edukacyjnych. Dlatego też przygotowałam ciekawe aplikacje na telefon, które pomogą w organizacji czasu, przyswajaniu wiedzy, a także w poznawaniu nowych ciekawostek. Wszystkie aplikacje są darmowe oraz dostępne zarówno na Androida jak i iOS.

Jeśli mowa o aplikacjach edukacyjnych służących do nauki języków warto zapoznać się z: Duolingo oraz Diki.

Duolingo to jeden z najpopularniejszych programów służących do nauki języków obcych. Sprawdza się zarówno u tych najmłodszych uczniów jak i u nieco starszych. Zadania polegają głownie na tłumaczeniu z jednego języka na drugi i odwrotnie. Możemy również sprawdzić się w pisaniu, a także w słuchaniu. Duolingo charakteryzuje się swoją prostotą, toteż nikt nie ma problemu z obsługą aplikacji. Z pewnością przyda się ona tym osobą, które chcą rozszerzyć swój zakres słownictwa. Dodatkowym plusem jest to, że sam wybierasz, ile chcesz poświęcić czasu na naukę. Możesz również ustawić sobie przypomnienie na telefon czy maila o dowolnej godzinie, w celu przypomnienia, że nadszedł czas na naukę.

Natomiast Diki to słownik polsko-angielski, a także polsko-niemiecki. Zawiera wszystkie słowa, których potrzebujesz w codziennej komunikacji. Posiada wgranego lektora, z którym możesz ćwiczyć poprawną wymowę. Ponadto pokazane są liczne przykłady zdań, a ty jesteś świadomy wieloznaczności słów. Oprócz tego istnieje możliwość zgłoszenia prośby o dodanie dodatkowego tłumaczenia. Aplikacja Diki sprawi, że nabierzesz płynności językowej i swobody w wymowie. Z pewnością przyda ci się na zagranicznych wyjazdach i wakacjach – w restauracji, na lotnisku, w hotelu czy sklepie.

Jeśli często zapominasz o wykonaniu swojej pracy domowej, to bez wątpienia przyda ci się Kalendarz Google. Dzięki niemu możesz śledzić wszystkie ważne wydarzenia i już nigdy nie zapomnisz o zbliżającym się kolokwium. Przypomnienie o nadchodzącym terminie nie poinformuje cię tylko mailem, ale również SMS-em. Dodatkową zaletą tej aplikacji jest to, że na bieżąco możesz zmieniać kolory lub grafikę kalendarza. Jeśli obawiasz się, że pomysł, który nagle wpadł ci do głowy, uleci z niej, zanim będziesz mógł nad nim dalej pracować? Zapisz go, a zyskasz pewność, że w dogodnej chwili będziesz mógł do niego wrócić. Z aplikacją Kalendarz Google z pewnością staniesz się zorganizowany i ominie cię zbędny stres związany z zaliczeniem.

Brain Focus oraz Focus Timer to aplikacje, dzięki którym poprawisz swoją koncentrację i efektywność. To ty decydujesz, ile będzie trwać twoja nauka oraz przerwa. Po zasłużonym odpoczynku aplikacja informuję, że czas wrócić do swoich obowiązków. Po zakończonej pracy program udostępnia szczegółowe statystyki dotyczące poświęconego czasu i wykonanych ćwiczeń. Dzięki liście zadań możesz tworzyć swój własny plan dnia, który umożliwia jeszcze lepszą organizację czasu.

Ostatnią aplikacją, którą chciałabym się z wami podzielić jest Zoom. Dzięki niej istnieje możliwość uczenia się z innymi studentami w tym samym czasie. Wystarczy wejść na stronę www.studystream.live, która przekieruje nas do odpowiedniego serwera. Oczywiście nie musisz włączać mikrofonu ani pokazywać swojej twarzy. Plusem jest fakt, że działa ona na praktycznie każdym urządzeniu i nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy przy konfiguracji. Myślę, że jest to idealna aplikacja dla tych, którzy nie lubią uczyć się w samotności. Dodatkową zaletą jest to, iż możesz szlifować swój zagraniczny język poprzez rozmowę z obcokrajowcami. Z aplikacją Zoom nie odczujesz upływającego czasu, a efekty twojej pracy z pewnością zaowocują na kolokwium lub egzaminie.

Mam nadzieje, że znaleźliście chociaż jedną aplikacje, która wam się przyda i którą ściągniecie na telefon!

Tekst: Wiktoria Przeliorz
Grafika: Gosia Chlebowska