Christopher Hitchens zmarł siedem lat temu, ale pamięć o nim pozostała w jego dziełach. W ostatnim czasie ukazały się po polsku dwie książki jego autorstwa.

Hitchens był brytyjsko-amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, który pracował dla czasopism takich jak „Vanity Fair” czy „The Atlantic”. Szerokiej publiczności znany jest głównie jako wybitny orator stojący po stronie racjonalizmu. W rozlicznych debatach bronił nieortodoksyjnego lewicowego światopoglądu, który rzadko odpowiadał liberalnemu mainstreamowi czy dyskursowi prawicy.

Listy do młodego kontestatora to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą się buntować, ale nie bardzo wiedzą, jak to robić. Z pomocą przychodzi doświadczony i starszy kolega, który przebył długą drogę od ulicznych manifestacji do pozycji wpływowego intelektualisty.

Hitchens zaznacza, że życie w opozycji do władzy i opinii publicznej nie jest dla każdego. Jak powiada, trzeba przede wszystkim posiadać cnotę odwagi. Będąc po stronie kontestujących trzeba być przygotowanym na to, że za wykonaną robotę nikt nam nie podziękuje.

Podlega dyskusji. Eseje to z kolei książka dla tych, którzy chcą poznać Hitchensa jako autora. Po pobieżnym przeglądzie filmów na YouTube z jego udziałem można  wziąć go za zadziornego i sprytnego retorycznie uczestnika paneli dyskusyjnych. Hitchens miał jednak dorobek znacznie bardziej pogłębiony intelektualnie, chociaż w debatach faktycznie intelektualnie górował.

W jednym z wywiadów powiedział kiedyś, że jako dziennikarz naprawdę ciężko pracował. Można się o tym przekonać, czytając jego artykuły dotyczące rozmaitych kwestii historycznych, politologicznych, społecznych czy filozoficznych. Nie „prześlizgiwał” się po problemach. Hitchens był oczytanym i dogłębnie analizującym rzeczywistość publicystą.

Listy do młodego kontestatora, „Karakter”, 2017

Podlega dyskusji. Eseje, „Sonia Draga”, 2017

Jakub Górka