27 listopada w Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego odbyła się projekcja filmu „Killing Us Softly 3: Advertising’s Image of Women” połączona z dyskusją. Warsztaty te były jednym z cyklu wydarzeń organizowanych w ramach Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć. Inicjatorką tych i pozostałych spotkań w cyklu była dr Marzanna Pogorzelska z Instytutu Językoznawstwa UO, pełniąca także rolę Pełnomocniczki Rektora UO ds. równego traktowania w Uniwersytecie Opolskim.

Wydarzenie miało charakter otwarty. Wśród uczestników nie zabrakło studentów, ale pojawiło się również kilka osób niezwiązanych bezpośrednio z uniwersytetem. Po zakończeniu projekcji filmu, uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat omawianego zagadnienia – wizerunku kobiet, jaki jest prezentowany odbiorcom przez media i czy uległ on jakiejkolwiek zmianie na przestrzeni lat 80. i 90.

Podsumowaniem warsztatów było stworzenie przez biorących udział plakatów z wykorzystaniem przygotowanych przez prowadzącą napisów i wycinków z gazet. Ich zadanie polegało na zaprojektowaniu anty-reklamy, która ukazywałaby prawdziwe, „drugie dno” stojące za wizerunkiem kobiet w mediach.

Przedstawiany film to pionierska praca dr Jean Kilbourne, która pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet i poruszenia takich tematów jak uprzedmiotowienie, fragmentaryzacja, seksualizacja, pornografia czy przemoc. Autorka zachęca do spojrzenia na znane obrazy w nowy, bardziej poruszający i mobilizujący do działania sposób.

Twórczyni serii nagrodzonych filmów „Delikatnie nas zabijają” (Killing Us Softly), została dwa razy nagrodzona tytułem Wykładowcy/czyni Roku przez National Association of Campus Activities. Jest autorką wielu książek i artykułów, często udziela wywiadów w programach telewizyjnych. Spędziła wiele lat badając i opracowując pojawiające się w mediach obrazy i ich wpływ na młodych ludzi, głównie kobiety.

Natalia Rynio