Wybory prezydenckie w Polsce – to właśnie tym wydarzeniem żyli Polacy w ostatnim czasie. Odsunął on nawet temat ogólnoświatowej pandemii czy powodzi w Polsce na dalszy plan. Przeanalizujmy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 w Polsce.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 99,78% lokali wyborczych. Andrzej Duda – obecnie urzędujący prezydent Polski zdobył 43,67% głosów. Kontrkandydatem w drugiej turze Andrzeja Dudy okazał się Rafał Trzaskowski, który uplasował się na drugiej pozycji z wynikiem 30,34% głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, a na czwartym Krzysztof Bosak.

Na platformach osób publicznych temat wyboru prezydenta był i nadal jest nagłaśniany, co można zauważyć po frekwencji, która według oficjalnych danych wyniosła 64,4% i była jedną z najwyższych w ostatnich latach. Dla porównania, w 2015 roku do urn nie poszła nawet połowa Polaków, tylko 48,96%.

W poszczególnych województwach frekwencja prezentowała się następująco: woj. dolnośląskie – 59,6%; woj. kujawsko-pomorskie – 62,9%; woj. lubelskie – 62,2%; woj. lubuskie – 65,7%; woj. łódzkie – 63,2%; woj. małopolskie – 64,8%; woj. mazowieckie – 68,1%; woj. opolskie – 58,3%; woj. podkarpackie – 63,6%; woj. podlaskie – 61,1%; woj. pomorskie – 62,6%; woj. śląskie – 62,6%; woj. świętokrzyskie – 58,5%; woj. warmińsko-mazurskie – 58,4%; woj. wielkopolskie – 64,6%; woj. zachodniopomorskie – 61,4%.

Jak widać powyżej, najwyższą frekwencją cieszyło się województwo mazowieckie, natomiast najmniejszą opolskie. Tak, to właśnie nasz region odnotował najniższą obecność obywateli na wyborach podczas pierwszej tury. Pamiętajmy jednak, że to nic straconego. Dostaliśmy drugą szansę, aby się zmobilizować i 12 lipca oddać swój głos, który ma wielkie znaczenie. W drugiej turze wyborów uczestniczyć będą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z pierwszej tury. W tym roku “bój” stoczą obecny prezydent RP – Andrzej Duda, z kandydatem Koalicji Obywatelskiej – Rafałem Trzaskowskim. Dla zwycięstwa w drugiej turze jeden z kandydatów musi zdobyć więcej głosów niż jego przeciwnik.

Podobnie jak w pierwszej turze, w drugiej mamy możliwość głosowania korespondencyjnego. Jednakże, czas na zgłoszenie chęci do głosowania korespondencyjnego nasi rodacy za granicą mieli możliwość do północy 29 czerwca, a obywatele głosujący na terenie Polski mają czas do północy 30 czerwca.

12 lipca idźmy na wybory do lokali wyborczych, bądź oddajmy swój głos korespondencyjnie. Bądźmy Polakami i zagłosujmy tak, aby przez kolejne pięć lat nie żałować swojego wyboru. Jeśli nadal ktoś się waha nad wyborem swojego kandydata, może obejrzeć multimedialną debatę, która odbędzie się w czwartek 2 lipca o godz. 19:25.

Tekst: Natalia Chrząstowska

Zdjęcie: www.newsweek.pl