Osobiście nie znam żadnego ignoranta , który nie znałby daty rozpoczęcia nowego roku. Przecież to oczywiste. Jednak każda reguła posiada swoje wyjątki-prawosławny sylwester odbył się 13 stycznia 2012 r.

Prawosławny Nowy Rok powitany został również w Opolu. A wszystko dzięki staraniom Studenckiego Naukowego Koła Slawistów UO. To właśnie z ich inicjatywy został zorganizowany sylwestrowy flash-mob. Po trójjęzycznym odliczaniu, punktualnie o godz. 19 (północ w moskiewskiej strefie czasowej) nastąpiła eksplozja. Nie tylko szampańskich bąbelków, jak również pozytywnych emocji. Uczestnicy eventu zebrani pod SCKiem nie szczędzili sobie szczerych życzeń. Oczywiście wielojęzycznych. Nie zabrakło również postanowień noworocznych. Najlepiej dwanaście.  Blask zimnych ogni, deszcz tzw. „ruskiego” szampana oraz dźwięczne pieśni m.in. słynna „Katiusza” w dużym zainteresowały otoczenie. Nawet grupa oddana libacji na schodach chciała sprawdzić się wokalnie. Pojawiły się także rozgrzewające elementy taneczne.

Jako człowiek kultury mam szczerą nadzieję, że w przyszłym roku idea prawosławnego świętowania dotrze do większego grona. Może w 2013r.  życzeniom towarzyszyć będzie konsumpcja knedli?

Joanna Jakóbowska