Korzyści płynące z udziału w programie to bieżąca współpraca z urzędnikami instytucji UE, kontakt ze studentami z całej Europy oraz udział w szkoleniach i konferencjach. Dodatkowo, student ma szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego, które pozwoli wyróżnić się na tle innych kandydatów w przyszłości. Zdobywa też referencje z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Akademickiego Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego. Nasz uniwersytet, jako jedna z nielicznych uczelni wyższych, bierze udział w takim programie.

 

Basiu, od tego roku akademickiego zostajesz Ambasadorką EU Careers. Czy mogłabyś wyjaśnić, na czym polega ta rola?

Basia: Polega ona przede wszystkim na reprezentowaniu  Uniwersytetu Opolskiego. Jest to program realizowany w Opolu, jedynie na tej uczelni, dlatego też myślę o kontakcie z innymi placówkami w mieście. Ma on na celu zachęcić studentów do poszukiwania pracy w urzędach Unii Europejskiej. Program wspierany jest przede wszystkim przez Akademickie Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz oczywiście Unię Europejską.

 

Co może zyskać student dzięki roli Ambasadora?

Basia: Przede wszystkim może uzyskać informacje o urzędach Unii Europejskiej, do których może aplikować. Ważna jest też świadomość, że w ogóle może na takie stanowisko aplikować. Student uczy się również pracy na takim stanowisku, nabiera wprawy i doświadczenia. Rola ta pozwala mu zdobyć wiele cennych informacji na temat samej Unii i jej struktury.

 

Jak to się stało, że zostałaś Ambasadorką EU Careers?

Basia: Dowiedziałam się o tym w Akademickim Centrum Karier, od Karoliny Trościanki. To ona powiedziała mi, że taki program działa na naszej uczelni, że mogę kandydować na stanowisko Ambasadora. Postanowiłam aplikować do programu i zostałam wyłoniona w kadencji na rok akademicki 2019/2020.

 

Dlaczego zdecydowałaś się kandydować? Jakie są twoje plany?

Basia: Każdy Ambasador sam decyduje o tym, co chce zrobić i o tym, jak będzie wyglądała jego działalność. Przede wszystkim jest to reprezentowanie Unii i Uniwersytetu Opolskiego – nie tylko na samej uczelni, ale i poza nią. Ja zamierzam wyjść do ludzi. Chcę organizować spotkania tematyczne, na których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób mogą kandydować do struktur UE. Chciałabym organizować i przeprowadzać szkolenia, informować studentów, jak można dostać się do urzędów unijnych, a także dostarczać informacji na temat jej struktur oraz programu ambasadorskiego.

 

Gdzie student może się dowiedzieć, że jakieś wydarzenia czy szkolenia będą się odbywały?

Basia: Najwięcej informacji znajduje się na naszej stronie na Facebooku oraz na stronie ACK.

 

W jaki sposób ACK związane jest z European Union Careers?

Karolina Trościanka: ACK koordynuje zadania, które realizuje Ambasador Karier. W zależności od wizji i planów nowego ambasadora (a ci zmieniają się każdego roku), zawsze staramy się wspierać, motywować i uzupełniać ich program. Działania Ambasadora Karier zawsze poprzedzają konsultacje związane z kadencją, dzięki którym możemy przygotować się na poszczególne zadania. W tym roku – z inicjatywy Basi – powstanie m.in. zakładka na stronie internetowej ACK, którą będzie redagowała nasza Ambasadorka. Oprócz tego, informacje można znaleźć na Facebooku, wkrótce również na instagramie tak, aby umożliwić studentom wygodną dla nich formę kontaktu.

Kadencja Basi rozpoczyna się z początkiem października. Zobaczymy, czym nas zaskoczy i będziemy jej mocno kibicować. Mam nadzieję, że studenci chętnie będą korzystali z oferty, nad którą pracuje Basia i licznie wezmą udział w wydarzeniach, o których będziemy informować. Dla naszych studentów Basia jest bezpośrednim kontaktem z pracownikami instytucji unijnych i – mam nadzieję – pokaże nam, że praca z wysokimi rangą urzędnikami instytucji UE oraz samo zatrudnienie na tych stanowiskach, jest w zasięgu każdego z nas.

 

  

_________________
Znajdź nas na facebooku: https://www.facebook.com/EUCareersUO/
ACK: http://www.kariera.uni.opole.pl/

 Rozmawiały: Patrycja Drabik, Ela Burdzik