Paweł „Kerin” Kwasik – fantasta, człowiek pogodny i pomocny, główny organizator Konwentu Fanów Fantastyki Opolcon, a także konkursu literackiego „Literacki Fenix”. W Opolskim Klubie Fantastyki Fenix działa od 2012 roku. Dziś opowiada nam więcej o działaniach klubu w czasie pandemii, a także jego planach na najbliższy czas.

 

Czym Opolski Klub Fantastyki Fenix zajmuje się w trakcie pandemii? Organizujecie jakieś wydarzenia online?

Czas pandemii był dla Fenixa momentem, aby odpocząć i zregenerować siły. Większość naszych wydarzeń polega jednak na bezpośrednim kontakcie z uczestnikami. W 2020 roku żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez wielu obostrzeń. Zebrane siły jednak pozwoliły nam w tym roku spróbować przeprowadzić Dni Grania w RPG przez internet. Było to dla nas nowe, ale i bardzo uczące doświadczenie. Na pewno będziemy nadal próbowali organizować tego typu wydarzenia. Poza działaniami internetowymi działała nasza Sekcja Literacka i jej członkowie brali udział w warsztatach pisarskich, szlifując swoje umiejętności.

Jak wyglądają spotkania członków Waszego klubu w aktualnej sytuacji? Czym się na nich zajmujecie?

Spotkania odbywają się przez Discorda. To nie to samo, co spotkanie twarzą w twarz, ale zawsze miło usłyszeć inne osoby – szczególnie te, które nawet normalnie nie wzięłyby udziału w spotkaniu w związku z mieszkaniem poza Opolem. Przede wszystkim rozmawiamy na temat fantastyki (niespodziewane, prawda?). Wydarzeń nie ma, ale książki, filmy i seriale ciągle powstają, więc tematów do rozmów jest bardzo dużo.

Niedawno miała miejsce premiera Waszego czasopisma „O!Fka Literacki Kwartalnik Fantastyczny”. Mógłbyś o nim opowiedzieć coś więcej? Skąd w ogóle wziął się pomysł na to przedsięwzięcie?

„O!Fka” jest odpowiedzią na potrzeby młodych pisarzy. Organizujemy od wielu lat konkurs literacki „Literacki Fenix”, który przyciąga amatorów piszących najczęściej do szuflady. Daliśmy im możliwość pokazania się szerszej widowni, ale jednak dla każdego autora zawsze najważniejsze jest wydrukowanie swoich prac. W pewnym sensie daliśmy im taką możliwość poprzez antologię opowiadań konkursowych wydaną w 2019 roku. Znalazły się tam opowiadania laureatów z 3 edycji konkursu „Literacki Fenix”. Sekcja Literacka, która wtedy powstała, od początku dążyła do wydania „czegoś”. Wydanie jakiejkolwiek publikacji to duże koszty i to właśnie ten element blokował powstanie dzieła. W związku z pandemią i brakiem Opolconu udało nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy, które potem zostały zainwestowane w czasopismo. „Najprostszą” odpowiedzią na potrzeby autorów było właśnie ono. Wzorem fanzinów drukowanych od lat 80. powstała „O!Fka”. Oczywiście najważniejsza była współpraca z cudownymi ludźmi z Gazety Studenckiej Uniwersytetu Opolskiego – gdyby nie oni, pismo by nie powstało.

W maju zazwyczaj organizowaliście Opolskie Spotkania Fantastyczne. Czy odbędą się one również w tym roku? W jakiej formie?

Tak, Opolskie Spotkania Fantastyczne się odbędą. Pandemia nadal daje się we znaki, więc nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będą one tylko online, czy uda nam się przeprowadzić imprezę w formie hybrydowej. Czytelnicy jednak mogą już czekać, wyjątkowo w tym roku, na 12 czerwca, bo niezależnie od obostrzeń, będzie się działo!

Czy Opolcon w tym roku także będzie mieć miejsce, czy przez wzgląd na aktualną sytuację wolicie nie ryzykować?

W związku z pandemią, odległą datą potencjalnego Opolconu oraz wielkością imprezy, nie jestem w stanie powiedzieć czy wydarzenie się odbędzie. Oczywiście chciałbym, ale zdrowie jest najważniejsze.

Dużo osób nadesłało w tym roku prace na konkurs „Literacki Fenix” w stosunku do poprzednich lat? Czy zgłoszenia są już zamknięte?

W dniu odpowiadania na pytania do tego wywiadu zgłoszenia są jeszcze otwarte do 30 kwietnia, więc nadal je zbieramy. Na chwilę obecną mamy 15 prac. Jest to faktycznie mniej niż w roku poprzednim, ale w związku z pandemią nie mamy najważniejszej drogi dotarcia do autorów – bezpośredniego przekazania informacji o konkursie nauczycielom języka polskiego. Najczęściej to właśnie nauczyciele zachęcają do przesłania swojej twórczości na nasz konkurs. Ale… zgłoszenia są nadal otwarte i z reguły ponad połowa prac spływa w przeciągu ostatnich 24 godzin.

Jakie są plany klubu na najbliższy czas? Macie jeszcze w zanadrzu coś, o czym nikt nie wie?

Klub ma w zanadrzu to, czego potrzebują jego członkowie. Plany na najbliższy czas są proste – „Literacki Fenix”, Opolskie Spotkania Fantastyczne i drugi numer „O!Fki”. A to wszystko do połowy lipca. Jeśli sytuacja na świecie się ustabilizuje, to wrócimy do regularnych Dni Grania w RPG oraz oczywiście postawimy z powrotem na nogi Opolcon.

Rozmawiała: Patrycja Drabik
Zdjęcie: Estera Kwasik