W zeszły weekend mieliśmy przyjemność wziąć udział w piątej już edycji konferencji poświęconej mediom studenckim, organizowanej przez Uniwerek.TV.

Konferencja rozpoczęła się od piątkowego panelu na temat roli dziennikarstwa obywatelskiego. Prelegentami byli Bartosz Węglarczyk oraz znani wszystkim autorzy głośnego dokumentu –  “Tylko nie mów nikomu”, bracia Sekielscy. Opowiadali oni o trudnościach, z jakimi musieli się zmagać podczas produkcji, zapowiedzieli kolejny projekt, nie uchylając jednak rąbka tajemnicy, a uczestnicy mieli okazję dopytać o wszystkie kwestie, które ich nurtowały.

Sobota była dniem najbardziej wyczerpującym, ale zmęczyła w sposób pozytywny, bo działo się dużo dobrego. Musieliśmy niestety wybierać jeden z paneli, bo fizyczne ograniczenia nie pozwalały być na obu trwających w tym samym czasie. Tak więc z samego rana mogliśmy posłuchać o dziennikarstwie sportowym bądź roli dziennikarza w prewencji samobójstw. Następnie mieliśmy okazję poznać tajniki produkcji reklamowej albo podszkolić swój warsztat radiowca. O historii widzianej przez kuchenne drzwi opowiedział Witold Szabłowski, a blok panelowy wieńczyły prelekcje na temat dziennikarstwa śledczego oraz stawania się lovebrand. Cztery panele, przedzielone przerwami kawowymi i lunchem, a wieczorem swoista wisienka na torcie – odwiedziny w znanych redakcjach, które uczestnicy wybierali zgodnie ze swoimi upodobaniami. Tak więc mieliśmy możliwość odwiedzenia DDTVN, Radia Eska, Radia Onet, Polskiego Radia, redakcji NaTemat, czy emocjonowania się razem z publiką podczas oglądania Mam Talent z widowni.

Niedziela rozpoczęła się od panelu na temat sztuki konwersacji, gdzie Agnieszka Gozdyra odpowiedziała na pytanie jak rozmawiać z politykami. Po przerwie kawowej głos przejęli uczestnicy konferencji. Wraz z Łukaszem Noszczakiem, założycielem Uniwerek.TV, debatowali na temat kształtu mediów za 10 lat. Konferencję wieńczyła prelekcja Macieja Orłosia na temat dziennikarza wczoraj a dziś. Prelegent z chęcią odpowiadał na pytania i dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem, dając ciekawe rady i trafne spostrzeżenia.

Podsumowując – organizacja była dopięta na ostatni guzik. Zadbano nawet o drobne podarunki jak torba, kalendarz czy notatnik, a pomiędzy prelekcjami czekały na nas gorące napoje i całe mnóstwo przekąsek. Bez problemu można było porozumieć się z organizatorami, którzy od razu rozwiewali wątpliwości i cierpliwie odpowiadali na pytania. Trzon, czyli prelekcje nie zawiodły – każda generowała masę pytań i każda pozwalała na rozmowę z prelegentami po zakończeniu panelu, przez co mogę wysnuć śmiały wniosek, że nikt nie został bez odpowiedzi. KMS zachwyciła i zapowiada się, że VI edycja będzie doskonałym powodem, żeby GS znów odwiedziła Warszawę.

 

 

Ela Burdzik

zdjęcia: https://www.facebook.com/Uniwerek.TV/