Święta nie byłyby takie same bez swoich tradycji. Zarówno tych małych, jak i tych naprawdę wielkich. Większość z nas nie może się obyć bez przystrojonej choinki i już czuje smak 12 wigilijnych potraw.

Jak się jednak okazuje, na świecie jest jeszcze wiele wspaniałych tradycji świątecznych, a kilka z nich chcę Wam teraz przestawić.

  1. Świąteczne rolkowanie – Caracas

Tradycja ta stała się tak integralną częścią stolicy Wenezueli, że ulice miasta są zamykane, żeby uczestnicy rolkowej masy mogli bezpiecznie dostać się do kościoła. Nie da się ukryć, że jest to jedna z ciekawszych (i aktywniejszych) tradycji świątecznych. Dlatego zdecydowanie zasługuje na miejsce pierwsze.

  1. Pajęczynowe święta – Ukraina

Tradycja, która swój początek wzięła ze starych opowieści o wdowie, która nie miała pieniędzy na udekorowanie choinki dla swoich dzieci. Dlatego też, zamiast bombek i świetlistych girland, drzewko dekorowane jest ozdobami przypominającymi znane nam pajęczyny. Na pewno nie jest to tradycja dla ludzi o słabych nerwach z lękiem przed pająkami.

  1. Buty przy kominku – Holandia

Na pewno słyszeliście o świątecznych skarpetach, teraz nadszedł czas na świąteczne buty. Jak się okazuje, dzieci w Holandii, zostawiają swoje buty przy kominku w nadziei na otrzymanie drobnych podarunków. Niegrzeczne dzieci, zamiast rózgi, otrzymywały natomiast…ziemniaki.

  1. Norweskie czarownice – Norwegia

Wedle norweskich wierzeń, Noc Bożonarodzeniowa to czas, w którym czarownice oraz duchy wyruszają, aby psocić i sprawiać innym problemy. Dlatego też w Norwegii ukrywa się wszystkie miotły, żeby wspomniane wcześniej wiedźmy nie mogły wzbić się w powietrze.

Jak widać, tradycje świąteczne mogą przybierać naprawdę przeróżne formy. Od nas zależy, jak postanowimy spędzić ten prawdziwie magiczny czas. Najważniejsze jest jednak, żebyśmy zrobili to w otoczeniu osób, na których nam zależy. Wesołych świąt!

 

Autor: Arkadiusz Dobosz