Konwent Fanów Fantastyki Opolcon to wydarzenie organizowane przez Opolski Klub Fantastyki Fenix, Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu. Tegoroczna edycja jest już ósmą z kolei. Wydarzenie jest największym darmowym konwentem w Polsce, od zawsze było i nadal pozostaje całkowicie bezpłatne dla wszystkich uczestników.

W Zespole Szkół Elektrycznych w ciągu dnia można uczestniczyć w prelekcjach, konkursach, turniejach, grach planszowych, spotkaniach z naszymi gośćmi specjalnymi, a także kupować rzeczy na stoiskach wystawców – od gier planszowych i słodyczy, przez kubki i poduszki, aż po ręcznie robione ozdoby czy mydła. Miejsce ma również konkurs cosplay, którego uczestnicy przebierają się za postacie z szeroko pojętej popkultury i prezentują swój ręcznie wykonany lub uszyty strój przed widownią, zazwyczaj przedstawiając krótką scenkę z jego użyciem.

W Zespole Szkół Ekonomicznych będzie miał miejsce Sleep Room – całkowicie bezpłatny nocleg dla uczestników, oraz nocne atrakcje takie jak: LARPy, RPG, czy Games Room.

Poprzednie edycje konwentu odbyły się odpowiednio: 13 – 15 września 2013 r., 14 – 16 listopada 2014 r., 20 – 22 listopada 2015 r., 18 – 20 listopada 2016 r., 17 – 19 listopada 2017 r., 16 – 18 listopada 2018 r. oraz 15 – 17 listopada 2019 r. W zeszłym roku wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii, dlatego w tym roku, po aż 2 latach przerwy, Klub wraca z ogromnym przytupem, by móc wspólnie z uczestnikami rozpalić płomień wyobraźni na nowo.

Wszystkie edycje miały miejsce w Zespole Szkół Elektrycznych i zgromadziły wielu fanów fantastyki z całej Polski. Podczas pierwszej edycji wydarzenie odwiedziło 557 osób, podczas drugiej ponad 700 osób, a podczas trzeciej ponad 1550 osób. Opolcon w trakcie kolejnych edycji rozrósł się tak bardzo, że podczas ostatniej edycji w 2019 r. pojawiło się aż 2100 osób.

Do tej pory gośćmi Opolconu byli m.in.: Johnny Walker, Jacek Komuda, Stanisław Mąderek, Jakub „Dem” Dębski, Piotr „Ramel” Koryś, Paweł Majka, Łukasz „Sas” Sasuła, Michał Kozaczko, Małgorzata Dembowska, Kobieta Ślimak, Krystyna Chodorowska oraz Milena Wójtowicz. W tym roku gośćmi będą równie znamienite osobistości świata fantastyki, lecz z nimi nadal prowadzone są rozmowy.

Opolski Klub Fantastyki Fenix działa w Opolu od ponad 15 lat, cały czas zrzeszając sympatyków szeroko pojętej fantastyki, dając im możliwość rozwijania swoich pasji oraz poznawania nowych form jej realizowania. Klub od wielu lat pomaga przy organizacji różnych wydarzeń fantastycznych oraz mangowych w wielu polskich miastach. Na terenie Opola organizuje od 14 lat Opolskie Spotkania Fantastyczne, konkurs Literacki Fenix, Dni Grania w RPG i Planszówki oraz oczywiście jest inicjatorem i głównym organizatorem Opolconu.

Tekst: notka prasowa
Grafika: opolcon.pl