Organizacje studenckie z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Młodzi ludzie bardzo chętnie angażują się w tego typu projekty, które oferują wiele korzyści i dają szanse na rozwój. Obecnie ze względu na sytuację panującą na świecie, ludzie zmuszeni są przenieść swoją działalność do internetu, jednak to nie gasi ich zapału. Dziś rozmawiam z Aleksandrą Waltar, członkinią AIESEC, która przybliży nam sylwetkę organizacji, jej możliwości, opowie o tym, co dzięki niej zyskała oraz zachęci do udziału w zbliżających się Dniach Kariery, dających młodym ludziom szanse znalezienia pracy, a pracodawcom – pozyskania rąk do pracy.

 

Czym jest AIESEC?

AIESEC to niezależna organizacja studencka, którą założono w odpowiedzi na wydarzenia drugiej wojny światowej. Minęło trochę czasu i obecnie działamy już w ponad 122 krajach, koordynując międzynarodowy program wymiany praktyk oraz projekty oparte o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

Za pośrednictwem realizowanych w zespołach inicjatyw kreujemy liderów, którzy w odpowiedzialny sposób wpływają na to, co dzieje się wokół nich. Wierzymy, że należy znacznie rozróżnić pojęcia: szefa i lidera. Jako młodzi ludzie, chcemy wyciągać wnioski z historii przedstawionej w naszych poprzednikach, dbając o pokój na świecie i dając młodym ludziom szansę rozwoju, aby w pełni mogli wykorzystać swój potencjał. 

Co dała Ci działalność w organizacji? Czym AIESEC jest dla Ciebie?

Organizacja dała mi poczucie, że miasto, w którym się urodziłam, w którym studiuję, mój status społeczny, moje obecne doświadczenie czy to, na jakim kierunku jestem, nie zamyka mojej drogi. Jeśli tylko masz w sobie wystarczająco dużo energii, otwartości i chęci do działania, to jesteś w stanie sięgnąć po więcej. Uważam, że jest to bezcenne doświadczenie dla młodych ludzi. Każdy z nas powinien choć raz poczuć się odpowiedzialny za ważny projekt, poczuć, że jego opinia ma znaczenie i realnie wpływa na rzeczywistość. Każdy może skorzystać z tej szansy. 

AIESEC umożliwia realizację lokalnych, jak i międzynarodowych, dużych projektów. Pozwala na kontakt oraz współpracę z osobami z całego świata. To miejsce, w którym ludzie o odmiennej kulturze, kolorze skóry, religii czy poglądach mają szansę się spotkać podczas projektów czy na konferencjach. I to jest w tym najlepsze. Planujemy jakieś inicjatywy, dane liczbowe dotyczące praktyk, materiały, ale za tym wszystkim kryją się ludzie i ich historie. Każda zupełnie inna. Niedawno prowadząc rekrutację, miałam szansę porozmawiać ze studentem z Nigerii, który aktywnie działa na rzecz Praw Człowieka. Dzisiaj spotkałam współorganizatora Adapciaka, jutro kontaktuje się z dziewczyną, która dzięki nam wyjechała na wolontariat do Turcji. Wyobraź sobie, że możesz zebrać te osoby w jednym miejscu, tworząc jakiś wspólny projekt. Parę wiadomości, ustalenie dostępności i możecie to obgadać. AIESEC chyba stopniowo pozwala nam przesuwać granice słowa „niemożliwe”. Uczy, że w zespole i dzięki otwartości na drugiego człowieka jesteśmy w stanie zdziałać znacznie więcej.  


Jakie możliwości rozwoju oferuje AIESEC? 

AIESEC oferuje wiele ścieżek rozwoju. Tak naprawdę każdą swoją umiejętność jesteś w stanie wykorzystać podczas danego projektu, jeśli tylko nie brakuje ci kreatywności. Wymienię parę głównych obszarów, którymi zajmujemy się w moim komitecie w Katowicach. Jednymi z nich są staże oraz wolontariaty wychodzące. Podczas projektu pomagamy aplikantom dobrać dla nich odpowiedni wolontariat bądź staż zagraniczny, zgodnie z ich oczekiwaniami. Upewniamy się, że spełnia on wszystkie wyznaczone standardy oraz komunikujemy się z zagranicznymi komitetami. Dbamy o jakościowe doświadczenie aplikanta, od pierwszego telefonu czy wiadomości, aż do jego przyjazdu z powrotem do Polski. Oczywiście jeśli jesteś koordynatorem takich projektów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś później sam skorzystał z takiego doświadczenia. 

Jest oczywiście też druga strona wolontariaty oraz staże przychodzące. Realizujemy konkretny projekt w okolicy, oparty o jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju. Nawiązujemy współpracę ze szkołami, uniwersytetami, firmami, szpitalami czy organizacjami non-profit. Jednym z naszych najpopularniejszych projektów jest np. Quality Education. Podczas niego wybrani wolontariusze z całego świata przyjeżdżają do szkół w Polsce, aby uczyć dzieci angielskiego, odmiennej kultury czy nawet baseballa. Oprócz tego prowadzimy również projekty staży przychodzących, podczas których rekrutujemy osoby z innych zakątków świata na staże w lokalnych firmach i przedsiębiorstwach. Zależy nam na tym, aby dać młodym ludziom szansę na rozwój, a firmom na budowanie zróżnicowanego, otwartego i bardziej efektywnego zespołu. Projekty często wspierane są przez działy uzupełniające, takie jak: marketing, zasoby ludzkie, finanse czy rozwój partnerów. Dzięki współpracy z naszymi partnerami i firmami prowadzimy również webinary czy certyfikowane szkolenia. Zajmuję się także organizacją różnorodnych eventów, na przykład Dni Kariery. Projekt ten ma na celu poprawę poziomu edukacji w Polsce i rozwój współpracy między środowiskiem akademickim a biznesowym.

Mogłabyś opowiedzieć więcej na temat Dni Kariery? 

Dni Kariery to jedne z największych w Polsce targów pracy, które dają pracodawcom szansę promocji praktyk, pracy i staży wśród studentów i absolwentów. Jest to projekt z wieloletnią tradycją, realizowany już od ponad 25 lat. W ubiegłorocznej wiosennej edycji wzięło w nich udział 40 000 uczestników i ponad 300 wystawców. Spotykam wielu ambitnych, uzdolnionych, młodych ludzi. Obserwuję też wiele firm, które mimo starań nie potrafią znaleźć na stanowisko odpowiednich kandydatów. Ostatecznie mamy więc studentów z poczuciem braku możliwości i poirytowanych pracodawców. Wydarzenie stwarza pewnego rodzaju przestrzeń, gdzie te dwie osobistości mogą się spotkać i nareszcie poznać. Dni Kariery wspierają Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 8 – godna praca i wzrost gospodarczy. Wierzymy, że w świecie, który rozwija się tak intensywnie, potrzebna jest przestrzeń na wymianę oczekiwań i budowanie świadomości na temat obecnego rynku pracy. Edukacja jest ważna, ale niestety coraz częściej wiedza zdobywana przez studentów brutalnie rozmija się z faktycznymi potrzebami rynku pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest budowanie świadomości studentów. Młodzi ludzie muszą mieć większe szanse na pozyskanie praktycznych umiejętności podczas rzetelnych, profesjonalnych staży.  

Czy w tym roku AIESEC również planuje organizację tego przedsięwzięcia? 

Nie chcemy, żeby pandemia zabrała studentom szansę, aby wziąć udział w wydarzeniu. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju odbędzie się ono całkowicie w formie zdalnej. Jest to jednak okazja, żeby poznać wiele dużych firm pod kocem i z kubkiem kawy w ręku. Najbliższy event będzie organizowany 7 kwietnia przez Komitet Lokalny w Katowicach. Darmowe bilety będzie można wkrótce zamówić na naszej stronie: https://dnikariery.pl/

Podczas wydarzenia będzie można wejść na stoisko firmy, która Cię zainteresuje, aby zobaczyć organizowany webinar, porozmawiać z firmą na czacie, przesłać CV bądź przejrzeć oferty pracy.

Jakie firmy brały udział w Dniach Kariery w poprzednich edycjach?

Firmy wystawiennicze to najczęściej firmy, które prowadzą swoją działalność na obszarze, na którym występuje dany komitet lokalny AIESEC oraz główni partnerzy strategiczni AIESEC Polska. W ostatnim wydarzeniu online wzięły udział firmy takie jak: EY, Arla Global Shared Services, Philips, Amazon, Kaufland, Tidio, Nielsen, Leroy Merlin, Ørsted czy MAC Auditor. 

Rozmawiała: Ela Burdzik