29 czerwca, czyli dokładnie dzień po tym jak świętować mogliśmy 50 lecie wydarzeń w nowojorskim klubie Stonewall Inn, które zapoczątkowały ruch emancypacji osób LGBT, ulicami Opola przeszedł II Marsz Równości. W tym roku uczestnicy maszerowali z hasłem “po równość piechotą będę iść “, co stanowi nawiązanie do piosenki Bajmu pt. „Piechotą do lata”.

Marsz stanowił zwieńczenie Opolskiego Festiwalu Miłości, czyli serii wydarzeń o prawdziwie tęczowym charakterze, zorganizowanych przez stowarzyszenie Tęczowe Opole, którego prężna działalność jest coraz bardziej zauważalna na terenie miasta. Wydarzenie przepełnione było pozytywną energią i radością, której nie powstrzymał nawet 30 stopniowy upał.

Nie obyło się także bez wzruszających przemówień, zarówno członków społeczności LGBT+, jak i ich rodziców. Były to słowa płynące prosto z serca, których siłę poczuła na pewno każda osoba, która miała okazję ich wysłuchać.

II Marsz Równości w Opolu daje nadzieję na lepszą, pozbawioną podziałów i nienawiści przyszłość. Stanowi kolejny krok w walce o równość. Równość, po którą, jak zobaczyliśmy w Opolu, można iść nawet na piechotę.

Tekst: Arkadiusz Dobosz

Zdjęcia: Arkadiusz Dobosz