Poznajcie nowego Przewodniczącego Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego! Franciszek Posacki opowiedział trochę o tym, jak znalazł się w SSUO, o planach na nadchodzącą kadencję oraz osobach, które razem z nim będą dbać o Studentów i Studentki.

Skąd wziąłeś się w Samorządzie Studenckim Uniwersytetu Opolskiego? Ponieważ pojawiłeś się i niedługo po tym zostałeś przewodniczącym.

Do Samorządu było mi blisko już od kilku lat, ponieważ moja wcześniejsza działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta Opole, Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz innych organizacjach pozarządowych przecinała się z Samorządem Studenckim. A znalazłem się w nim na zaproszenie poprzedniej przewodniczącej – Żanety Rojek, która zaproponowała mi współpracę i pokazała perspektywy dalszej działalności.

Samorząd Studencki pozwolił mi poznać fantastycznych ludzi, z którymi można tworzyć ciekawe projekty. I tak oto zostałem, dostrzegłem w tym wiele możliwości i bardzo mi się tutaj spodobało, dzięki czemu postanowiłem kontynuować tę przygodę, realizując ją w szerszym zakresie, i to właśnie dlatego zdecydowałem się kandydować na Przewodniczącego Samorządu Studenckiego.

Pracujesz w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Czy to nie będzie negatywnie wpływać na wywiązywanie się z obowiązków Przewodniczącego Samorządu Studenckiego?

Nie sądzę. Mam bardzo dobrze poukładane życie, czy to prywatne czy studenckie, czy też zawodowe. Od lat łączę pracę, naukę i działalność społeczną, więc wydaje mi się, że mam na tyle doświadczenia, aby to wszystko pogodzić. To oczywiście wymaga dobrego planowania i zarządzania czasem, ale moje doświadczenia pokazują, że da się to zrobić. Dlatego nie widzę żadnych przeciwwskazań do łączenia mojej pracy zawodowej z pracą na rzecz Studentów.

Czym Twoja kadencja będzie się różnić od kadencji poprzedniej przewodniczącej i jej współpracowników?

Na pewno chciałbym postawić na usprawnienie administracyjne. Wiele procedur, które do tej pory działały w Samorządzie, powinno zostać przeanalizowanych na nowo i odpowiednio zmienionych, aby były transparentne dla Studentów. Chciałbym również poprawić komunikację, zarówno tę ze Studentami, jak i z organizacjami studenckimi i Studenckimi Radami Wydziałów, ponieważ uważam, że bez dobrej komunikacji nie ma szans na owocną współpracę. Sądzę, że przygotowałem wiele dobrych rozwiązań w tym zakresie. Planuję także pozyskać jak najwięcej zewnętrznych funduszy na Uczelnię. Chcę, żeby każdy Student, który będzie chciał się jakoś zaangażować, czy to w zakresie naukowym czy to społecznym, dzięki Samorządowi Studenckiemu otrzymał taką możliwość.

Jakie są trzy, w Twojej opinii, najważniejsze sprawy, którymi zajmiesz się w pierwszej kolejności?

Na pewno największym wyzwaniem, naprzeciw którego stoimy obecnie wszyscy, ale przede wszystkim Samorząd Studencki, jest reaktywacja kół naukowych i Rad Studenckich. Tutaj nie tylko komunikacja będzie istotna, ale także dostarczenie narzędzi i możliwości tym Studentom, którzy w wyniku pandemii i wojny w Ukrainie przestali się angażować, a których działalność przed tymi wydarzeniami kwitła. Będziemy w tej kadencji pomagać wszystkim gremiom, aby z powrotem były aktywne i umożliwiały Studentom działanie, i żeby Studenci do nich wracali. Kolejną równie istotną kwestią jest to, aby Samorząd zaczął gromadzić wokół siebie utalentowanych Studentów i potrafił ich zatrzymać. Wydaje mi się, że to bardzo ważne, aby stworzyć ofertę dla osób, posiadających różnego rodzaju umiejętności, które będą gotowe do współpracy. Musi być ona na tyle atrakcyjna, aby nie musieli oni wybierać między pracą a działalnością społeczną na rzecz Uczelni. Mam kilka rozwiązań, które mogłyby się okazać pomocne dla takich ludzi. Uważam, że tego typu współdziałanie będzie przynosiło wiele korzyści Studentom i samej Uczelni. Myślę, że bardzo ważne jest docenienie przez Samorząd Studencki tych, którzy angażują się w wiele inicjatyw lub sami je tworzą. Będzie to dla nas kluczowe, ponieważ Samorząd Studencki to przede wszystkim ludzie. To samo dotyczy kół naukowych czy też Rad Studenckich, które tworzą sami Studenci. Musimy o takie osoby dbać i pokazywać, że cenimy to, co robią.

Kogo zaprosiłeś do Zarządu Samorządu? Są to jedynie Twoi koledzy lub koleżanki czy faktycznie specjaliści w dziedzinach, którymi się zajmą?

Jestem przekonany, że na nadchodzącą kadencję do Zarządu zebrałem niezwykle kompetentną, już doświadczoną i ambitną grupę ludzi. Mój zastępca – Michał Naszkiewicz – już od wielu miesięcy działa w Samorządzie. To człowiek, który merytorycznie nie ma sobie równych w kwestiach formalnych i prawnych. Sekretarzem został Alan Fabian. Pomimo tego, że jest studentem dopiero pierwszego roku prawa, dał się poznać jako aktywny członek kół naukowych.

Przedstawicielem zarządu ds. wolontariatu w dalszym ciągu będzie Julia Rączka. Jej przywódczy charakter ujawnił się w pełni podczas Piastonaliów 2022, kiedy poprowadziła rzeszę bardzo dobrze skoordynowanych Studentów, którzy zrobili fenomenalną robotę i sprawili, że to wydarzenie w ogóle się odbyło.

Zostaje z nami także Iwona Turkowska, która w poprzedniej kadencji zajmowała się komunikacją. Teraz też tym działem będzie kierować, ale w trochę innym stopniu. Jest to osoba o dużym doświadczeniu, również psychologicznym, a w nadchodzącej kadencji będzie bardzo ważne, aby jej działalność była jak najbardziej transparentna.

Dołączyła do nas Stefania Koprek, studentka dobrze znająca specyfikę pracy z mediami tradycyjnymi i społecznościowymi – wcześniej długo działała w Seta TV. To osoba o niezwykłych kompetencjach, która dołoży cegiełkę do tego, w jaki sposób Samorząd będzie prowadził swoją komunikację i jak będzie prezentował się w sferze wizualnej.

Jest z nami także Ania Zadworna, obecnie pełniąca funkcję Przewodniczącej Rady Studenckiej Wydziału Sztuki. To nowa postać na naszym Uniwersytecie, ponieważ jest to studentka pierwszego roku, ale pokazała już duże umiejętności, odbudowując od podstaw radę studencką tego wydziału, więc to bardzo ambitna osoba.

Kolejną ekspertką, która zajmie się sportem, jest Matylda Chudzik. Jej działalność w Akademickim Związku Sportowym przez ostatnie lata kwitła, tak samo jak środowisko sportowe na Uczelni. Jej umiejętności i doświadczenie administracyjne w Samorządzie będą niezwykle przydatne. Ponadto jest to osoba o niezwykłej pasji do sportu i rywalizacji, właśnie takiego kogoś Samorządowi potrzeba.

W zespole znalazła się też Agnieszka Grobelczyk, która zajmie się funduszami i projektami. Jest mistrzynią w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a także ekspertką w zakresie organizacji studenckich, to właśnie głównie na tym polu będzie działać i pomagać Studentom. Jej wsparcie pozwoli wszystkim organizacjom studenckim na rozwinięcie swoich skrzydeł i potencjału.

W nadchodzącej kadencji będzie również trzech pełnomocników. Pierwszym z nich, ds. równego traktowania, została Marta Mędrela, studentka drugiego roku prawa, osoba, która łączy w swojej edukacji prawo oraz psychologię, dwa niezwykle ważne kierunki. Wiedza na nich zdobyta z pewnością pomoże jej pracować ze Studentami dotkniętymi różnymi problemami. Jest postacią budzącą ogromne zaufanie i ma doświadczenie jako mediator, co jest niezwykle cenne. Będzie z nami także prawdziwa ekspertka ds. stypendiów, która pomoże w ułożeniu nowych zasad stypendialnych z uwzględnieniem wielu docierających do mnie głosów Studentów. Jest to Ania Grobelka, która w ostatnich latach zjadła zęby na stypendiach i działalności społecznej na Uczelni, więc to niezwykle kompetentna osoba. Ostatnim pełnomocnikiem został Kamil Garbowski, który przede wszystkim zajmie się sprawami organizacyjnymi, czyli kwestiami technicznymi i logistycznymi. Kamil nawet w czasie pandemii był z Samorządem. Jest bardzo sumienny i odpowiedzialny, można na nim polegać.

W moim przekonaniu udało mi się zebrać najlepszą drużynę, jaką tylko mogłem sobie wymarzyć. Liczę, że ten zespół w nadchodzącej kadencji udowodni, że Samorząd może być nie tylko profesjonalny i tworzyć widowiskowe wydarzenia, ale także nieść pomoc każdemu, kto będzie jej potrzebował.

Jak zamierzasz poprawić komunikację między Samorządem Studenckim a Radami Wydziałowymi? Wszyscy chyba pamiętamy zamęt, jaki powstał pomiędzy nimi na początku sesji zimowej.

Mam już przygotowane kilka rozwiązań. Przede wszystkim chciałbym porozmawiać z każdą Wydziałową Radą Studencką o wyzwaniach i błędach komunikacyjnych oraz ustalić i podsumować sobie dotychczasową współpracę. Chcę rozszerzyć kompetencje Sekretarza o możliwość kontaktu z Radami. Będzie on zajmował się obustronną wymianą informacji. Rady Studenckie będą zaproszone do konsultacji. Przywrócę należną rolę konsultacjom Parlamentu Studentów, ponieważ uważam, że powinny się tam odbywać nie tylko podejmowanie decyzji, ale też merytoryczne dyskusje, które przecież dotyczą wszystkich Studentów reprezentowanych właśnie przez Rady Studenckie. Mam nadzieję, że w nadchodzącej kadencji takie możliwości zapewnię i dzięki temu będziemy w stanie budować dialog i konsultować najważniejsze sprawy. To, co w mojej opinii bardzo usprawni komunikację, to transparentność w mediach społecznościowych, którą będziemy w kolejnej kadencji prezentować w trochę innym wydaniu niż dotychczas. Zamierzam informować o wszystkich decyzjach, a nawet poglądach, Samorządu Studenckiego na daną sprawę, a także relacjonować każde podejmowane przez nas kroki. Będę bardzo się starał, aby nigdy więcej nie doszło do sytuacji, w której Studenci będą posądzali swój Samorząd o brak działania. Gwarantuję, że będziemy reagowali na każde nagłe zdarzenie i informowali, co w danym momencie robimy.

Czy chciałbyś coś przekazać Studentom?

Chciałbym powiedzieć, że Samorząd Studencki jest dla Was otwarty, możecie na nas liczyć. Będziemy troszczyć się o Wasze sprawy, będziemy rozwiązywać problemy i umożliwiać Wam rozwój naukowy czy też społeczny. Dlatego przyjdźcie do nas, odwiedźcie nas i zainteresujcie się tym, co robimy. Już we wrześniu tego roku pokażemy Wam szczegółowy plan działania Samorządu Studenckiego na cały rok akademicki 2022/2023. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie tam szansę dla siebie. Wierzę w to, że będziecie mogli być z nas dumni, ponieważ cała drużyna Samorządu Studenckiego będzie bardzo ciężko pracowała, aby było Wam coraz lepiej. Gwarantuję Wam to i mam wielką nadzieję, że za dwa lata, gdy podsumujemy naszą kadencję, będziecie mogli ją dobrze wspominać.

Rozmawiała: Anna Grobelka
Zdjęcia: Michał Dolipski, Franciszek Posacki, Małgorzata Wolak