Jest ich już 7 mln w Polsce i ich liczba ciągle rośnie według według badań sympatia.pl na rok 2017. To oczywiście single. Jest ich coraz więcej. Warto zastanowić się kim naprawdę są, jakie są ich motywacje i przyczyny życia w pojedynkę.

Otóż z badań dr Julity Czerneckiej single to zwykle dobrze wykształceni mieszkańcy wielkich miast którzy pędzą za realizacją marzeń zawodowych w dużej mierze. Jako najwyższe wartości wskazują bycie niezależnym i wolnym (41% – wyniki nie sumują się do 100%) czy właśnie rozwój kariery zawodowej (33%). Część jako wartość część z singli podaje znalezienie idealnego partnera i miłości (33%) a także kształcenie się (31%). Część wskazuje osiągnięcie stabilizacji materialnej (19%). Co ciekawe 19% singli jednak uważa za wysoką wartość założenie rodziny i posiadanie dzieci. (Warszawa 2011, s. 75)

Jako przyczyny wzrostu liczby singli Czarnecka podaje ujawniające się tendencje w świecie ponowoczesnym (wyrażane w wartościach powyżej), skutki funkcjonowania w rodzinie i grupach przyjacielskich czy niepowodzenia w budowaniu związku. (Warszawa 2011, s. 5-6)

Jedna z badanych dr Czerneckiej opisała błędne koło singla: “Nie masz nikogo to pracujesz dłużej, a pracujesz dłużej to nie poznajesz innych ludzi” (Warszawa 2011, s. 82).

Możemy powiedzieć, że  wzrasta liczba singli w Polsce. Jest to wynikiem w dużej mierze dążeń zawodowych.

 

Łukasz Walkowiak

Źródła:

sympatia.pl [dostęp: 10.04.2017]

Julita Czernecka: Wielkomiejscy single. Wydawnictwo Poltext: Warszawa 2011