819 zorganizowanych akcji, 95 159 potencjalnych i 430 faktycznych Dawców szpiku – tak w skrócie można opisać ostatnie 8 edycji projektu HELPERS’ GENERATION, realizowanego przez Fundację DKMS na polskich uczelniach. Teraz przyszedł czas, aby kolejni Liderzy mieli szansę na zaangażowanie się w pomoc innym. 25 września ruszyły zapisy do IX edycji Projektu.

Według badania „Wolontariat w organizacjach” przeprowadzonego pod koniec 2016 roku przez Główny Urząd Statystyczny, największy odsetek wolontariuszy (9,5%) stanowi młodzież w wieku 15-24 lata. To właśnie z myślą o nich, 4 lata temu powstał projekt HELPERS’ GENERATION, skierowany do środowiska akademickiego. Jego celem jest zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację i wsparcie akcji rejestracji do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. Dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu młodych ludzi, Fundacji DKMS tylko wśród studentów, udało się zarejestrować ponad 95 tys. młodych, zdrowych ludzi, a 430 osób z tej grupy podzieliło się cząstką siebie i dało komuś szansę na drugie życie.

Dobrem łatwo jest się zarazić”

Gabriela po raz pierwszy zaangażowała się w organizację akcji rejestracyjnej 5 lat temu, na początku studiów. Wówczas, jak sama mówi „zdecydowała się wziąć sprawę w swoje ręce”, ponieważ jej chora koleżanka potrzebowała Dawcy szpiku. Od tej pory nie pamięta już ile Dni Dawcy udało jej się zorganizować, jedna liczba mówi jednak sama za siebie – w wyniku przeprowadzonych przez nią działań, aż 14 zarejestrowanych osób zostało Dawcami faktycznymi, a dla samej zainteresowanej angażowanie się w pomoc na rzecz innych jest już czymś normalnym.

Myślę, że dobrem łatwo jest się zarazić. Każdy z nas ma świadomość, że robi coś bardzo ważnego i przez to czujemy się potrzebni. Dodatkowo jeśli coś robimy, choćby dla samej idei, a potem widzimy wymierne efekty tych działań, to chce nam się działać jeszcze bardziej. Za każdym razem gdy dostaję telefon z Fundacji i informację o znalezieniu Dawcy mam łzy szczęścia w oczach i wiem, że warto było poświęcić swój czas na przygotowanie akcji. – mówi Gabriela, wolontariuszka Fundacji DKMS.

Zaangażowanie na wagę złota

To nie jedyny przypadek tak dużego zaangażowania. W 2016 roku Fundacja DKMS mogła liczyć na wsparcie niemalże 10 000 młodych wolontariuszy. Tylko w Warszawie w ramach 74 zorganizowanych akcji, zarejestrowano 10 427 potencjalnych Dawców, a 44 zostało Dawcami faktycznymi. Młodzi rozumiejąc ideę dawstwa szpiku nie poprzestają na rejestracji, ale chcą do niej namówić również inne osoby. Podczas Dni Dawców aktywnie angażują się w organizację wydarzenia na swoich uczelniach. Przykładem podejmowanych do tej pory działań w ramach HELPERS’ GENERATION może być akcja „wyświetlania” logo Fundacji DKMS przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na Osiedlu Studenckim, wybrane okna akademików rozświetliły się, tworząc wielki napis „DKMS”.

– Młodzi ludzie to bardzo zaangażowana grupa. Do każdej edycji projektu HELPERS’ GENERATION rekrutujemy kilkudziesięciu studenckich Liderów, których zadaniem jest organizacja akcji na uczelni. Są oni odpowiedzialni za pozyskanie wszystkich niezbędnych zgód, rekrutację i szkolenie wolontariuszy oraz skoordynowanie akcji rejestracji. Większość z nich podchodzi do tego zadania bardzo poważnie i wkłada w nie całe serce. – tłumaczy Igor Belczewski, Koordynator Projektu HELPERS’ GENERATION

Oprócz polskich uczelni, Projekt wsparły również znane osoby, takie jak Olga Bołądź, Piotr Machalica, Krystyna Janda, Abelard Giza czy Cezary Żak

Kilka kroków, aby zostać Liderem i…stażystą

Studenci, którzy chcieliby zostać Liderami Projektu, do 17 października powinni nadesłać zgłoszenia wraz z wypełnionym formularzem rekrutacyjnym, dostępnym na stronie internetowej Fundacji DKMS. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 25 października, a osoby, które przejdą ją pomyślnie zostaną zaproszone na dwudniowe warsztaty szkoleniowe, które na początku listopada odbędą się w Warszawie. Lider zostanie uzbrojony w niezbędne informacje, a do jego zadań będzie należało przygotowanie akcji rejestracji na swojej uczelni. Widząc zapotrzebowanie młodych ludzi na zdobywanie praktycznego doświadczenia, w ramach HELPERS’ GENERATION zdecydowano się również na uruchomienie konkursu, w którym zwycięzca ma szansę odbyć wakacyjny staż w siedzibie Fundacji DKMS w Warszawie.

– Po przeprowadzeniu akcji studenckiej na swojej uczelni zdecydowałam się zaaplikować na program stażowy w Fundacji DKMS. Początkowo nie wiedziałam jak to będzie wyglądać, jednak zafascynowana postawą pracowników i ich historiami podczas warsztatów postanowiłam skorzystać z takiej okazji i spróbować swoich sił. Przede wszystkim zamysłem było zdobycie doświadczenia i poznanie działalności dużej fundacji o zasięgu międzynarodowej. Dziś wiem, że to była dobra decyzja! – mówi Wiktoria Mioduna, Lider Projektu HELPERS’ GENERATION na AGH w Krakowie

Szczegółowe informacje na temat Projektu dostępne są na stronie https://www.dkms.pl/pl/student.

informacja prasowa

opr. JG