Święta pod palmami

 

Boże Narodzenie to czas, który zdecydowanej większości z nas kojarzy się z zapachem choinki, opłatkiem, rodzinną atmosferą oraz uroczystą kolacją z najbliższymi. Już same przedświąteczne przygotowania wprawiają nas w radosny, pełen nadziei nastrój. Wspólne przyrządzanie wigilijnych specjałów, wybór prezentów, które w wigilijny wieczór mają okazać się strzałem w dziesiątkę czy przyozdabianie swoich czterech ścian świątecznymi dekoracjami. Dla niektórych z nas zbliża się czas upragnionego odpoczynku od szarej codzienności oraz możliwość spotkania się z najbliższymi. Wszystkie te elementy tworząc spójną całość, sprawiają, że okres Bożego Narodzenia jest przez nas tak bardzo wyczekiwany.

W polskim świętowaniu Bożego Narodzenia znajdujemy wiele tradycji kształtujących nasze spojrzenie na ten magiczny czas już od najmłodszych lat. Rzetelnie przekazywane z pokolenia na pokolenie staropolskie zwyczaje są nieodzownym elementem świątecznego programu. Nic nie brzmi lepiej od dźwięku kolęd podczas świątecznej krzątaniny. Niczym innym nie można zastąpić uroczystego dzielenia się opłatkiem, a tradycyjne sianko pod obrusem i przygotowywanie dodatkowego nakrycia co roku, na nowo rozbudzają w nas wiarę i nadzieję. Mimo że na przestrzeni lat sporo świątecznych tradycji zanikło, wciąż wiele z nich nam towarzyszy, sprawiając radość́ tym starszym, jak i młodszym. Z resztą sami powiedzcie. Czy znacie kogoś, kto nie wyczekiwał przy oknie, aż pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie?

Jednak z roku na rok przybywa osób, które zamiast przy wigilijnym stole, spędzają Święta pod palmami! Mimo że Polacy szczerze kochają Święta Bożego Narodzenia i cenią sobie czas spędzony w gronie rodziny, biura podróży nie dają za wygraną i kuszą szerokim wachlarzem korzystnych ofert już od wczesnej jesieni. Choć ciepłe wyspy i orientalne plaże, zastępujące mróz i śnieg, dla wielu są jeszcze abstrakcją, dla innych stały się już obowiązkową bazą wypadową. Najpopularniejszymi kierunkami świąteczno-noworocznymi są: Wyspy Kanaryjskie, gdzie wakacyjna atmosfera panuje przez cały rok; Malta, uchodząca za najsłoneczniejszą miejscowość Europy oraz słynący z cudownych plaż ‒ Cypr. Często wybierane są także: Egipt, Wyspy Zielonego Przylądka, czy Tajlandia.

Wśród ofert znajdzie się również coś dla miłośników białego szaleństwa. Zimowi maniacy najczęściej wybierają Włochy, Austrię albo Francję. Wyjazd na narty czy snowboard to wręcz doskonała okazja, by wykorzystać wolny czas aktywnie, a także powitać Nowy Rok z rezydencji położonej bezpośrednio na stoku. Dodatkowo zimowy urlop urozmaicić może relaks w hotelowej oazie wellness. Co w takim razie ze świątecznym klimatem? Nie ma potrzeby się tym martwić, ponieważ alpejskie hotele pomagają wczuć się w atmosferę Świąt nawet podczas typowo narciarskiego wyjazdu.

Co przekonuje nas bardziej, tradycja czy współczesność? Bliższa mojemu sercu jest tradycyjna wersja Świąt z pachnącą choinką, mrozem za oknem i wspólnie spędzonym czasem przy stole. Jednak perspektywa przeżycia niezapomnianej przygody wydaje się równie atrakcyjna, nawet pomimo faktu, że jest to dość kosztowna alternatywa. Takie Święta z pewnością zapamiętamy na długo!

 

Tekst i zdjęcie: Sylwia Kędzierska