Pandemia jest świetnym czasem na odrobienie zaległości serialowych, ale czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym. Oto moja propozycja TOP 3 seriali psychologicznych, które warto zobaczyć. Każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli Twoim zainteresowaniem jest szeroko rozumiana psychologia – to Twój strzał w 10!

 

1. ¿Quién mató a Sara? (Kto zabił Sarę?)

Serial Kto zabił Sarę? jest zdecydowanie moim najnowszym psychologicznym ulubieńcem. Ten meksykański dreszczowiec kryminalny, w reżyserii José Ignacio Valenzueli, świetnie ukazuje dramat postaci, każdej z osobna. Opowiada historię tragicznej śmierci tytułowej Sary (Ximena Lamadrid), której szczegóły owiane są tajemnicą. Alex (Manolo Cardona), brat Sary, został wrobiony w morderstwo swojej siostry i gdy wychodzi na wolność, wdraża w życie swój plan zemsty na rodzinie Lazcano. Wybrałem ten serial jako numer 1,ponieważ świetnie pokazuje zachowania, myśli i emocje poszczególnych bohaterów. Nie brakuje również postaci z zaburzeniami psychicznymi, które są równie dobrze pokazane. Jak dla mnie Kto zabił Sarę? zawiera wszystkie elementy, które jako psycholodzy lubimy najbardziej.

UWAGA: Pozycja obowiązkowa – Miłego seansu!

 

2. El Inocente (Niewinny)

Ten hiszpańskojęzyczny miniserial bardzo wpasowuje się w klimat serialu opisanego wyżej. Kolejne morderstwo w tle, kolejny wątek więzienia. Thriller w reżyserii Oriola Paula dowodzi, że Hiszpanie świetnie operują elementami tajemnicy i grozy, a przy tym potrafią oddać naturę ludzkiego zachowania, jako reakcję na bardzo dynamiczne zmiany sytuacyjne. Fabuła dotyczy prowadzonego śledztwa w sprawie morderstwa. Jak się później okazuje, wszystko jest zdecydowanie bardziej złożone niż może się na początku wydawać. Dla psychologów warte uwagi na pewno będą wątki decyzyjne aktorów i sposoby manipulacji, których jest naprawdę wiele. Poza tym pomimo krótkiego czasu całości serialu potrafimy odpowiedzieć sobie na nasze ulubione pytanie – ,,Co oni mają w głowach?’’.

OSTRZEŻENIE: Serial dla ludzi o mocnych nerwach (i żołądkach). Ukazane są bowiem drastyczne sceny pełne krwi, martwych ciał, ran i wszelkiej deformacji.

 

3. You (Ty)

Amerykański thriller psychologiczny w reżyserii Grega Berlanti i Sery Gamble ukazujący postać z pozoru normalnego pracownika księgarni Joe (Penn Badgley), który popada w obsesję na punkcie Beck (Elizabeth Lail). Zdecydowanie jest to serial dla fanów strachu psychologicznego, który opiera się na poczuciu zagubienia i niepewności. Ty skupia się wyłącznie na głównych bohaterach, co pozwala zwrócić uwagę na to co myślą, jakie uczucia nimi kierują i dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Z jednej strony pokazany jest profil nachalnego mężczyzny, który staje się cieniem obiektu swojej obsesji, a z drugiej strony mam kobietę realnie przerażoną całą sytuacją. Obie postacie są fantastycznie wykreowane i pozwalają faktycznie zrozumieć, co stało za zachowaniami obojga.

Tekst: Dominik Hoffmann
Zdjęcia w artykule: Netflix
Zdjęcie główne: Pixbay