Program Ambasador EU Careers jest realizowany przez European Personnel Selection Office (EPSO) oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Czego dotyczy ta inicjatywa? Czy wiesz, czym zajmuje się Ambasador Karier UE na naszej uczelni oraz kto obecnie pełni tę funkcję?

W roku akademickim 2022/2023 na naszej uczelni funkcję Ambasadora Karier UE pełni Patrycja Hejdak (Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej), która zajmuje się bezpośrednim kontaktem z pracownikami instytucji unijnych i jest pośrednikiem w komunikacji pomiędzy nimi a studentami zainteresowanymi pracą w strukturach UE. Ponadto ambasador współpracuje z Akademickim Centrum Karier, ponieważ koordynuje ono realizację wszelkich jego działań, wspiera go i motywuje!

Ambasador EU Careers to program, w ramach którego studenci wybrani na ambasadorów poznają i promują wśród społeczności akademickiej możliwości zatrudnienia oraz odbywania praktyk w instytucjach Unii Europejskiej. Atutami uczestnictwa w nim są stała współpraca z pracownikami organów UE, kontakt ze studentami z różnych części Europy oraz udział w szkoleniach i konferencjach, które odbywają się w Brukseli bądź Warszawie, a przeprowadzane są przez najwyższej rangi urzędników europejskich. Cykliczne wydarzenia, zarówno zdalne, jak i stacjonarne, skupiają się na przekazywaniu kompleksowych informacji dotyczących struktur, instytucji, form zatrudnienia, procesu rekrutacyjnego, a także wiodących idei i wartości Unii Europejskiej. Wiedza ściśle teoretyczna jest powiązana z praktycznymi umiejętnościami obsługi social mediów i promowania działań ambasadorskich. Szkolenia w dużej mierze koncentrują się również na umiejętnościach miękkich, w szczególności komunikatywności, organizacji czasu pracy, otwartości czy niedyskryminacji. Kompetencje miękkie przyczyniają się do kreowania grup czy liderów ukierunkowanych na płynną współpracę w zróżnicowanych międzynarodowych zespołach. Dodatkowo jedną z kluczowych umiejętności rozwijanych podczas warsztatów są oswajanie się z wystąpieniami publicznymi i udoskonalanie sprawności ich prowadzenia, co przekłada się na jakość reprezentowania Unii Europejskiej przez ambasadorów. Korzyści płynące z udziału w programie to także zdobycie doświadczenia zawodowego, które uatrakcyjnia CV, czy rozwój w dziedzinie marketingu i zarządzania zasobami ludzkimi. Działania ambasadorów są prowadzone pod wspólnym, przyświecającym każdemu z nich niezależnie od narodowości, hasłem #ShapingEuropeTogether.

Organy Unii Europejskiej są specyficznym obszarem zawodowym. Często absolwenci szkół wyższych obawiają się niespełnienia określonych kryteriów rekrutacyjnych, czego następstwem jest brak podjęcia prób aplikacji na stanowiska w administracji UE. Nowa procedura konkursowa w EPSO wprowadza testy nadzorowane zdalnie, a zmiana ta zbliża instytucje unijne do aktualnych międzynarodowych standardów dotyczących doboru personelu do organizacji działających na dużą skalę. Prawidłowe zapoznanie się z procesem rekrutacji, poszczególnymi jego etapami i terminami, sprzyja jego pomyślnemu ukończeniu. Praca w strukturach unijnych nie jest skierowana wyłącznie do wybranych, a absolwenci polskich szkół wyższych, a być może i absolwenci Uniwersytetu Opolskiego, mogą wpłynąć na eliminację niedoreprezentowania Polaków wśród urzędników europejskich. W instytucjach UE można zajmować się najważniejszymi kwestiami, które dotyczą nas wszystkich: zmianami klimatu, imigracją, szeroko rozumianym bezpieczeństwem czy handlem. Można też znaleźć zatrudnienie w agencjach UE, które mają siedziby w całej Europie, i delegaturach UE na całym świecie. Praca dla tej organizacji pozwoli Ci rozwijać się zawodowo na różne sposoby w zależności od Twojego wykształcenia i doświadczenia w różnorodnych dziedzinach, tj. audycie, komunikacji społecznej, ekonomii, europejskiej administracji publicznej, stosunkach zewnętrznych, finansach, technologiach informacyjnych, językach (tłumaczenia pisemne lub ustne), prawie i wielu innych.

Jeżeli chcesz poznać specyfikę pracy w instytucjach UE, wesprzeć promowanie różnych ścieżek rozwoju zawodowego na poziomie europejskim, zbudować sieć kontaktów międzynarodowych – aplikuj! Nabór do programu Ambasador EU Careers na rok akademicki 2023/2024 trwa!

Interesują Cię dotychczasowe działania Ambasadorki Karier UE Uniwersytetu Opolskiego? Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, warto zaobserwować jej oficjalne profile na Facebooku oraz Instagramie lub napisać e-mail na adres: eucareers.uniwersytetopolski@gmail.com. Zapraszam również do odwiedzenia strony EU Careers Student Ambassadors.

Autorka: Patrycja Hejdak
Zdjęcie: Ambasadorowie Karier UE