W sobotę w Kochanowskim będzie miała miejsce druga premiera tego sezonu – “Uroczystość” w reżyserii dyrektora teatru, Norberta Rakowskiego. W sztukę zaangażowany został prawie cały zespół teatru Kochanowskiego.

“Uroczystość” jest adaptacją sceniczną scenariusza filmu “Festen” autorstwa Mogensa Rukova i Thomasa Vinterberga – jednego z twórców słynnego manifestu Dogma 95.

Historia rozgrywa się na 60 letnich ojca – Helge – głowy rodziny restauratorów. To jedna z tych rodzinnych imprez urodzinowych, które nagle rozpada się na naszych oczach. Jesteśmy gośćmi na tym przyjęciu, które nigdy się nie kończy. W tle opowieści o rodzinnej uroczystości czai się skandal i maskowana przez lata prawda. Prawda uwiera i nikt nie chce o niej słyszeć, bo raz wypowiedziana – eksploduje z mocą bomby, raniąc wszystkich. Teoretycznie przygotowuje nas upadająca atmosfera wieczoru, ale chyba nie tego się spodziewaliśmy. Jest to niebanalna, pełna zwrotów akcji, ważna historia. To co dzieje się podczas spektakli to analiza ludzkich zachowań, być może zdołamy odnaleźć na scenie nas samych. Ludzie mają tendecje do tego, że przez całe swoje życie nakładają na siebie różne maski, by przykryć to co niewygodne. My poznajemy bohaterów “Uroczystości” w momencie, kiedy te maski z siebie zrzucają.

Na scenie pojawią się też goście: Joanna Osyda (znana z roli serialowej Majki – TVN “Majka”), premiera będzie także debiutem scenicznym dla Karoliny Kuklińskiego – świeżo po szkole teatralnej i Gilles’a Chamboraire, który nie jest aktorem, tylko uczy medytacji, w teatrze znalazł się przez przypadek, ale wspniale odnajduje się na scenie. Na deskach zobaczymy też nowe twarze naszego teatru: Łukasza Konopkę (znanego z roli w serialu “Na wspólnej” – TVN) oraz Katarzynę Osipuk (którą mogliście już usłyszeć w zeszłym sezonie, w “Srebrnym Tsunami”).

Premiera: 24 września 2016 / 19:00 / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

 

red. i fot. Agata Patoła