Wczoraj, 19. 12.2017 roku, w Studenckim Centrum Kultury odbył się tradycyjny Weihnachtsfeier. Studenci Germanistyki wraz z swoimi wykładowcami wspólnie świętowali nadchodzący czas Bożego Narodzenia. Tradycyjnie całe wydarzenie przygotowali studenci 2 roku Germanistyki. W trakcie kilku godzin wszyscy razem spędzili czas, rozmawiali, śpiewali kolędy.    

O godzinie 18, gdy wszyscy goście się już pojawili, rozpoczęło się wydarzenie. Na początku wszyscy przybyli zostali powitani przez organizatorów. Został również przedstawiony plan całego wieczoru. Studenci 2 roku Germanistyki, jako niespodziankę, przygotowali quiz wiedzy o Holandii oraz Niemczech. Pojawiły się takie pytania, jak kolejność kolorów flagi Holandii, czy jaka jest najdłuższa rzeka w Niemczech. Quiz sprawił wiele radości nie tylko studentom, ale i wykładowcom. Po krótkiej przerwie goście mieli okazję wysłuchać kolęd w języku polskim i niemieckim, które zostały wykonane przez uczniów Szkoły Muzycznej w Opolu. Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem talentu młodych ludzi, jak i odwagi. Bo jak wiadomo śpiewanie we własnym języku może nie sprawić im problemu, ale wykonywanie kolęd w języku niemieckim, może sprawiać już kłopot. Jednak tak nie było.  Po tym występie wszyscy obecni wspólnie śpiewali takie kolędy świąteczne, jak „O Tannenbaum”, „In der Weihnachtsbäckerei”. Studenci 2 roku zadbali o swoich gości, przygotowując jedzenie, takie jak pierogi, uszka, ciasto oraz liczne napoje, w tym również barszcz.

Bardzo pozytywnie zaskoczeni byli studenci 1 roku Germanistyki, dla których był to pierwszy Weihnachtsfeier na Uniwersytecie. Mieli oni okazję poznać bliżej tradycję Instytutu Germanistyki, jak i swoich starszych kolegów. Przyglądać musieli się bardzo dokładnie, ponieważ to oni będą za rok odpowiedzialni za organizację tego wydarzenia. Ale to dopiero przed nimi.

Mimo płynącego czasu, tradycja w Instytucie Germanistyki nie mija. Co piękniejsze zostaje ona z roku na rok pielęgnowana, a każdy kolejny rok studentów dodaje coś od siebie, co sprawia, że to wydarzenie jest wspanialsze i bogatsze.