Czas na kolejny flesz wydarzeń z tygodnia 05 – 09 listopada!

W poniedziałek Rektor UO, prof. Stanisław Nicieja, wygłosił wykład w jednej ze szkół średnich w Wieluniu O Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie na tle innych europejskich nekropolii. Celem spotkania była również promocja Uniwersytetu Opolskiego. Więcej na temat tego wydarzenia w artykule Bartosza Janczaka, Promowanie naszej uczelni. Tego samego dnia Instytut Filologii Angielskiej przygotował debatę w SCK pt. Obama czy Romney? – Wybory Ameryki, podczas którego przybliżono m.in. system polityczny USA i wysłuchano koncertu Rock Family.

Zintegrowany rozwój aglomeracji opolskiej w świetle wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego i Mieszkańców 2011 to tytuł otwartego seminarium naukowego zorganizowanego we wtorek na Wydziale Ekonomicznym. Podczas spotkania wystąpili m.in. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu, dr inż. Anna Koska oraz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Jacek Suska. Temat seminarium przybliża Agnieszka Rybałtowska w artykule Co z naszą przyszłością.

Również we wtorek na Wydziale Teologicznym Katedra Bioetyki i Etyki Społecznej INOR WTU, Koło Naukowe Studentów INOR oraz Wyższa Szkoła Teologiczna w Pecs na Węgrzech przygotowali polsko – węgierską konferencję naukową Młodzi przeciw narkotykom.

Dr Marceli Burdelski, dr Marek Mazur oraz dr hab. prof. UP Katarzyna Sobolewska-Myślik wzięli udział w środę w wykładach otwartych zorganizowanych na Instytucie Politologii przez Studenckie Koło Naukowe Politologów. To pierwsze takie spotkanie w ramach cyklu naukowego Dzień bez „Naszych”. Więcej w artykule Sabiny Baraniewicz, Dzień bez „Naszych” .

W tym dniu odbył się również warsztat organizowany przez Akademickie Centrum Karier w D.S. Kmicic, który dotyczył tematu motywacji. Ta część cyklu szkoleń pod nazwą Elastyczne Umysły Ścisłe dotyczyła m.in. automotywacji, wyznaczania celów, dwójmyślenia, a także motywacji do pracy.

Środa okazała się szczególnie szczęśliwa dla nagrodzonych studentów Koła Naukowego Biologów – otrzymali oni 3000 euro i pamiątkową statuetkę. Ich projekt  Wspomaganie rozwoju biocenozy murawy kserotermicznej Festuco-Brometea w ramach rekultywacji obszaru poeksploatacyjnego Górażdże Cement S.A. Heidelberg Cement Group  zajął II miejsce w ogólnopolskim i VI w światowym w konkursie Quarry Life Award. Serdecznie gratulujemy!

Na kolejnym spotkaniu w ramach Otwartego Seminarium Opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, zorganizowanym także w środę, dr Agnieszka Hensoldt wygłosiła referat Klasycy pragmatyzmu o związkach teorii z praktyką w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego.

W czwartek wybitny poeta i pisarz, Tomasz Różycki, przeprowadził w Collegium Maius warsztaty kreatywnego pisania zorganizowane przez Instytut Filologii Polskiej.

W tym samym dniu na cotygodniowym koncercie w SCK zamiast zespołu Non Stop  na scenie wystąpiła opolska grupa Redempty.

(SaB)