Nazwa Clannad zapewne dla wielu brzmi obco, ale wystarczy dodać, że to w tym zespole stawiała pierwsze kroki Enya i od razu wiadomo, z jakim rodzajem muzyki ma się do czynienia. Zespół z Irlandii już wkrótce zagra cztery koncerty w Polsce, podczas których przeniesie nas do świata Celtów, irlandzkich lasów i mistycznego folku.
Clannad powstał w latach 70 w Gweedore w Hrabstwie Donegal w północno-zachodniej Irlandii. Nazwa pochodzi od irlandzkiego wyrażenia „Clann as Dobhar”, co oznacza “Rodzina z Dobhar”. Leo Brennan, właściciel lokalnego pubu, miał dziewięcioro dzieci. Trójka z nich w bardzo młodym wieku zaczęła śpiewać i grać w ojcowskim lokalu. Byli to: Moya Brennan ( Máire Ní Bhraonáin), Ciarán Brennan (Ciarán Ó Braonáin), Pol Brennan (POL Ó Braonáin). Wkrótce do młodych muzyków przyłączyli się ich wujowie: Noel Duggan (Noel Ó Dúgáin) oraz Pádraig Duggan (Pádraig Ó Dúgáin) i tak powstał Clannad. W latach 1979 – 1983 w grupie pojawiła się kolejna osoba z rodzeństwa – Enya Brennan (Eithne Ní Bhraonáin ), która jako Enya odniosła duży sukces w karierze solowej.
Clannad i ich pasja do muzyki tradycyjnej Irlandii szybko rozszerzyła się poza Gweedore. Ich muzyka była opisywana jako pogranicze folku, tradycyjnej muzyki irlandzkiej, celtyckiej, muzyki rockowej, popu oraz New Age. Pierwszy sukces zespołu przyszedł dość niespodziewanie w 1970 roku. Clannad wygrał wtedy prestiżowy festiwal folkowy Letterkenny Folk Festival, a jako główną nagrodę otrzymał możliwość nagrania własnej płyty. Pierwszy album powstał w 1973 roku i nazywał się po prostu „Clannad”. Zespół świetnie zaprezentował tradycyjne irlandzkie dźwięki z domieszką jazzu i nie tylko. Jeden z utworów, „Pháirc ” został wykonany przez Clannad w 1973 roku podczas Konkursu Piosenki Eurowizji.
Drugi album powstał w 1975 roku i nazywał się „Clannad 2”. Płyta była o wiele dojrzalsza, rozszerzono umiejętności korzystania z instrumentów akustycznych przy ciągłym zachowaniu tradycyjnych granic muzyki ludowej. W 1976 roku powstał album „Dulaman”, w roku 1980 płyta „Crann Úll” a w 1981 roku „Fuaim”. Międzynarodowa sława nadeszła wraz z albumem „Magical ring” (1983) i to głównie dzięki ścieżce dźwiękowej do „Harry’s Game” – brytyjskiego thrillera ukazującego odwieczny konflikt pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a irlandzką grupą terrorystyczną (IRA), walczącą o całkowitą niepodległość swojego kraju. Mimo iż cały tekst zaśpiewany został po irlandzku, utwór trafił na szczyty brytyjskich list przebojów.
Wkrótce po Magical Ring, Clannad w 1984 poproszono o nagranie ścieżki dźwiękowej do brytyjskiego serialu „Robin of Sherwood”. Również to przedsięwzięcie przyniosło zespołowi sławę i popularność, a serial stał się światowym przebojem. W tym okresie Clannad otrzymał m.in. nagrodę Ivor Novello oraz BAFTA (British Academy of Film and TV Arts). Oryginalny soundtrack zatytułowany „Legend” został wydany w 1984 roku i przyniósł zespołowi BAFTA dla najlepszej oryginalnej muzyki telewizji.
Kolejny album „Macalla” został wydany w 1985 roku. To na te płycie pojawił się utwór, potwierdzający przyjaźń między Clannad i innym irlandzkim zespołem – U2 . Utwór “In a Lifetime” śpiewany w duecie z Bono stał się wielkim hitem. Kolejny album „Sirius” został wydany w 1987. Następne albumy to: „Atlantic Realm” (1989), „The Angel and the Soldier Boy” (1989), „Anam” (1990). W 1994 roku za album „Banba” Clannad otrzymał entuzjastyczne recenzje i nominację do nagrody Grammy . Album zajął pierwsze miejsce w World Music Chart .To na tej płycie znajduje się wyjątkowy hit „I Will Find You”, napisany specjalnie do filmu „Ostatni Mohikanin”. Kolejne albumy to:„ Lore” (1996) i druga nominacja Grammy, „Landmarks” (1998) a z nim pierwsza nagroda Grammy oraz ostatni album “Nadur” (2013).
Clannad jest często postrzegany jako pionier muzyki celtyckiej. Mimo różnych innowacji, zespół nie zerwał z tradycyjną muzyką irlandzką. Jest także powszechnie uważany za zespół, który po raz pierwszy wprowadził język oraz muzykę irlandzką na arenę światową i utorował drogę dla kolejnych artystów irlandzkich. Clannad wystąpi w następujących miastach:
28 stycznia 2014, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
29 stycznia 2014, Poznań, MTP – Sala Ziemi
30 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła
31 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła
Bilety w cenie 109, 129 i 149 złotych są już dostępne między innymi na stronie livenation i ebilet.
http://www.youtube.com/watch?v=lv6VW4tMZbE
Fot. https://www.facebook.com/ClannadMusic
Ewa Soluch