We wtorek, 4 marca w Collegius Maius Uniwersytetu Opolskiego miała miejsce studencko-doktorancka konferencja naukowa, zorganizowana przez Koło Naukowe Literatury i Kultury Modernizmu, działające pod opieką dr hab. Sabiny Brzozowskiej.

Mimo krótkiej działalności, KNLiKM ma na swoim koncie już spore osiągnięcia. Pierwszą inicjatywą Modernistów była konferencja naukowa zatytułowana Seks w wielkim mieście według Żeromskiego. Eros-Thanatos-Polis. Rok później, pod takim samym tytułem, ukazała się publikacja zawierająca teksty prezentowane na konferencji przez poczatkujących naukowców. Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu KNLiKM było adaptacja Wesela Stanisława Wyspiańskiego, gdzie na scenie, oprócz studentów wcielających się w główne role dramatu, mogliśmy podziwiać również wykładowców z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa. Moderniści angażowali się również w mniejsze przedsięwzięcia, jak na przykład spotkania z licealistami.

Miciński współczesny? to pierwsza w tym roku konferencja naukowa będąca dziełem członków koła Literatury i Kultury Modernizmu. Prelegenci stanęli przed dużym wyzwaniem zmierzenia się z Tadeuszem Micińskim, twórcą chaotycznym, destrukcyjnym, a przede wszystkim niezrozumiałym i trudnym w odbiorze. Moderniści prezentując osobę i twórczość Micińskiego przez pryzmat rozmaitych nurtów próbowali udowodnić, że mimo problemów z recepcją Tadeusz Miciński jest ciągle czytany. Twórca hermeneutyczny, sensacyjny, publicystyczny, Miciński a popkultura, muzyka metalowa, czy postać autora Nietoty w obrazach Jarockiego, to tylko niektóre tematy poruszane przez prelegentów. Konferencję wzbogaciła obecność gościa specjalnego – dr Elżbiety Flis-Czerniak, która wygłosiła wykład zatytułowany Mag Litwor, Król-Duch i joga, czylio „Nietocie” i wiedzy tajemnej Wschodu.

1980783_795521377143311_1879274088_n

1947766_795521380476644_1915881649_n

(wszystkie plakaty zostały wykonane przez Karinę Ćwirzeń – studentkę Filologii Polskiej i Historii Sztuki)

 

 

Beata Marcinowska