Nowy rok akademicki przyniósł zmiany w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Opolskiego. Studenci będący posiadaczami nowej elektronicznej legitymacji studenckiej (pierwsze roczniki SUM i doktoranci) nie otrzymali karty bibliotecznej. Nie oznacza to braku dostępu do zbiorów biblioteki, a jedynie zastąpienie osobnej karty przez zielone legitymacje z chipem. W tym wypadku numer indeksu to również numer karty bibliotecznej, a szczęśliwi posiadacze nowych legitymacji są zwolnieni z obowiązku zapłaty za wydanie osobnej bordowej karty

To nie jedyna niespodzianka przygotowana przez bibliotekę. Od nowego semestru możemy korzystać z międzybibliotecznej cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych – Academica. To oznacza dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych, najważniejszych publikacji naukowych (w tym współczesne książki i czasopisma) zeskanowanych do formy cyfrowej z zasobów bibliotek uniwersyteckich, miejskich, wojewódzkich, pedagogicznych oraz bibliotek prywatnych szkół wyższych w całej Polsce. Aktualnie jest to  1 036 759 dokumentów, ale ich liczba ciągle rośnie.

Dostęp do zbiorów może być publiczny albo chroniony – w pierwszym przypadku oznacza to, że można czytać tę publikację bez ograniczeń i z dowolnego komputera, w drugim przypadku oznacza, że jest określona maksymalna liczba kopii tej publikacji chronionych prawem autorskim, jaka może być czytana jednocześnie. Publikacje chronione czytać można tylko na terminalach w bibliotece należącej do systemu po uprzednim zarezerwowaniu ich na określoną godzinę przez użytkownika. Warunkiem dostępu do zbiorów Academici jest bycie zarejestrowanym użytkownikiem systemu, czego możemy dokonać w Wypożyczalni Międzybibliotecznej Biblioteki Głównej po okazaniu ważnej karty bibliotecznej i dowodu osobistego.

Po zarejestrowaniu się w naszej uniwersyteckiej bibliotece, aby móc zalogować się do wypożyczalni systemu Academica, na stronie logowania należy wskazać nazwę swojej biblioteki oraz podać numer swojej karty bibliotecznej i hasło. System automatycznie rozpozna, czy logowanie nastąpiło z dedykowanego terminala znajdującego się w bibliotece czy też z innego komputera. Dzięki temu, aby zarezerwować publikację chronioną albo aby przeczytać dokument publicznie dostępny, czytelnicy nie muszą wcale przychodzić do biblioteki.

Monika Mitulla