„Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!”
Ten zapadający w pamięć i zachęcający do empatycznego spojrzenia na potrzebujących pomocy temat jest hasłem niezwykłej fundacji – DKMS. To międzynarodowa organizacja non-profit, której celem jest walka z nowotworami krwi, tak niszczącymi jak białaczka, i innymi równie trudnymi do leczenia chorobami układu krwiotwórczego. Na świecie działa nieprzerwanie od 1995 roku, a w Polsce jest już 13 lat. Organizowane są wciąż nowe wydarzenia mające na celu znalezienie dopasowanego dawcy dla każdego potrzebującego.
Jednym z nich są właśnie Dni Dawców Szpiku. Fundacja stworzyła program o nazwie HELPERS’ GENERATION zrzeszający chętnych studentów-liderów, pragnących na uczelni wyższej w swoim mieście zorganizować wyżej wspomnianą akcję. Polega ona na rejestracji przez wolontariuszy ludzi, którzy chcą dołączyć do grona potencjalnych dawców. To wspaniała okazja, aby pomóc szerzyć ideę DKMS, zwiększyć własną świadomość i poznać pełnych energii, kochających to, co robią, ludzi.
Wydarzenie to w całej Polsce odbywać się będzie od 6 do 12 grudnia 2021 roku, a na naszym Uniwersytecie Opolskim chętni do pomocy mają czas do 10 dnia wspomnianego miesiąca. Warto dodać, że nie tylko jest to kolejny rok naszej współpracy z fundacją, ale co roku odbywają się dwie edycje tego wydarzenia – zimowa i letnia.
W tym roku chętni będą mogli zgłosić się do akcji osobiście, gdyż wolontariusze będą rejestrować studentów stacjonarnie na siedmiu wydziałach: Matematyki, Fizyki i Informatyki, Filologicznym, Lekarskim, Nauk Społecznych, Nauki o Polityce i Komunikacji Społecznej oraz Prawa i Administracji w godzinach od 10:00 do 17:00 oraz w Studenckim Centrum Kultury od 14:00 do 19:00. Cały proces odbywać się będzie w pełnym reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Aby móc dołączyć do grona potencjalnych dawców w czasie tego wydarzenia, należy mieć ukończone 18 lat (ale nie więcej niż 55) i mieszkać w Polsce lub przez 18 najbliższych miesięcy nie opuszczać naszego kraju.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie DKMS:
„Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
– przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3–4 miesiące. Gdy okaże się, że posiada się takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.”
Na Facebooku Uniwersytet Opolski opublikował wydarzenie Zostań Dawcą Szpiku na Uniwersytecie Opolskim! – tam znajdziecie informacje na temat całego wydarzenia (w tym sposobu poboru szpiku w przypadku zgodności genetycznej), wciąż aktualizowane przez organizatorki – Katarzynę Klimczyk i Aleksandrę Anczyk, tegoroczne Studenckie Liderki. Przeczytać można tutaj także wiele dowodów obalających mity związane z dawstwem, a także historie ludzi, którym DKMS dało szansę na zupełnie nowe życie. Na stronie umieszczony jest ponadto formularz kontaktowy umożliwiający zostanie wolontariuszem już dzisiaj i pomaganie w przebiegu całej akcji.
A co powiedziałby o tym ktoś, kto już miał styczność z całym wydarzeniem? Z odpowiedzią przychodzi Daria: „Jestem studentką na Uniwersytecie Opolskim, do grupy dawców szpiku DKMS zapisałam się właśnie podczas jednej z akcji przeprowadzonej na naszej uczelni. Chwila moment i już widniałam w bazie dawców! Zawsze chciałam oddawać krew, ale z racji tego, że nie mogłam, postanowiłam zdecydować się na ten krok. Podejście ze strony fundacji uważam za bardzo profesjonalne, dostaję wszelkie informacje drogą mailową. Popieram w pełni tę ideę”. Zdecydowanie warto przemyśleć swoją chęć uczestnictwa – razem mamy wielką moc! Podzielmy się tym, co mamy najlepszego.
Autor: Oliwia Jeżyk