Wspólnie dajemy drugą szansę na życie Pacjentom chorym na nowotwory krwi. Dołącz do nas na Uniwersytecie Opolskim i zostań Potencjalnym Dawcą Szpiku!
Pomaganie innym to zaszczyt. Jak miło jest odpowiedzieć zwykłemu nieznajomemu przechodniowi na pytanie „Która godzina?‟, a w podzięce otrzymać jego uśmiech. Ile radości daje pomoc w nauce. O ile lżej jest, kiedy cierpienie znosimy wspólnie z bliskimi. A ile szczęścia można poczuć, gdy ratuje się czyjeś życie? Z pewnością odpowiedź na to pytanie znają wolontariusze DKMS, ponieważ od wielu lat regularnie niosą pomoc na wielką skalę!
DKMS? A co to takiego?
To międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Od 1995 roku DKMS jest największym rejestrem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, a w Polsce prężnie działa już od 14 lat, wciąż znajdując nowych Potencjalnych Dawców dla potrzebujących na całym świecie.
Jaki mają cel?
Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na swój stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny, popularyzowania nauki i badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promowania zdrowia publicznego. Wszystkie te założenia realizowane są poprzez konkretne działania – czy to przez zarządzanie Ośrodkami Dawców Szpiku, czy przez samo badanie i pozyskiwanie Potencjalnych Dawców. Akcje, w czasie których każdy spełniający warunki może zapisać się do ich grona, odbywają się na całym świecie. Także nasz Uniwersytet ma zaszczyt poprowadzić jedno z takich wydarzeń. Razem możemy podarować jeszcze więcej szans na życie!
Gdzie? Kiedy?
Ta edycja jest wyjątkowa – łączy ze sobą wszystkie uczelnie w Opolu. Będzie więc wiele miejsc i mnóstwo okazji, aby pomóc! Najlepiej śledzić wydarzenie „Zostań Dawcą Szpiku na Uniwersytecie Opolskim‟ na Facebooku (https://fb.me/e/9tlxwb7Xq), gdzie można znaleźć dawkę wiedzy, poznać liderów akcji i – przede wszystkim – sprawdzić dokładne lokalizacje oraz godziny otwarcia punktów rejestracyjnych.
Czy też mogę pomóc w tworzeniu międzynarodowej bazy Dawców Szpiku?
Aby móc dołączyć do grona Potencjalnych Dawców , wystarczy mieć ukończone 18 lat (ale nie więcej niż 55) i na stałe mieszkać w Polsce lub przez następnych 18 miesięcy nie opuszczać kraju.
Co jeszcze należałoby wiedzieć?
Dodatkowe informacje można znaleźć na głównej stronie internetowej DKMS:
https://www.dkms.pl/
Rejestracja jako Potencjalny Dawca Szpiku i Komórek Macierzystych polega na:
– przejściu wstępnego wywiadu medycznego (pytania np. o wiek, choroby przewlekłe i genetyczne),
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony obu policzków (wykonywane samodzielnie patyczkiem, trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne),
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi (warto mieć przy sobie dokument z numerem PESEL, jeśli go nie pamiętasz).
Wymienione etapy nadzorowane są przez wolontariuszy w punktach rejestracji i łącznie zajmują 6 minut. Dalsze działania oddawane są w ręce Fundacji.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3–4 miesiące. Gdy okaże się, że posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, Fundacja kontaktuje się z nim i, po wykonaniu odpowiednich badań, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Czy warto?
Sama zadawałam sobie to pytanie przed ostatnią zimową edycją tego wydarzenia, także organizowaną na UO. Oczywiście pojawiły się stres, niepewność i strach przed niewiadomym. Ostatecznie zdecydowałam się wziąć udział w akcji i przyznam szczerze – to niesamowite uczucie móc dołączyć do grona Potencjalnych Dawców Szpiku. Dodatkowo uśmiech wolontariuszy zajmujących się zapisywaniem chętnych, ich pasja do pomagania, pełne troski rady, cierpliwe odpowiadanie na zadawane pytania… Każdy chcący pomóc w ich rękach jest bezpieczny i spokojny, a sama rejestracja przebiega w przemiłej atmosferze!
Nie wahaj się dłużej! Jedyne czego potrzebujesz przy wpisywaniu do bazy to uśmiech i chęć niesienia pomocy. Zostań Dawcą Szpiku! Razem pokonajmy nowotwory krwi!
To jak? Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!
Autorka: Oliwia Jeżyk