Kochasz pisać? Pomysły na artykuły, opowiadania, felietony sypią Ci się z rękawa? A może Twoje notesy są pełne różnych tekstów? Zrealizujmy je wspólnie – dołącz do Działu Dziennikarstwa!

Dział Dziennikarstwa – informacje ogólne

  1. Dział Dziennikarstwa to najliczniejszy dział „Gazety Studenckiej”. Łączy pasjonatów pisania, tworzenia, a także obserwowania i relacjonowania. Miejsce dla siebie znajdzie tu autor(ka) artykułów, recenzent(ka), felietonista(-ka), a także miłośnik(-czka) poezji lub prozy! Jeśli lubisz przelewać na papier swoje myśli, tutaj będziesz czuć się jak u siebie!
  2. Nie trzeba studiować kierunku opierającego się na języku, by dołączyć do Działu Dziennikarstwa. Liczy się pomysł, styl i umiejętności w przekazywaniu słowami spraw ważnych, ale także tych błahych. Pisać każdy może – dlatego, jeśli lubisz to robić, studiowany kierunek nie ma żadnego znaczenia. Im nas więcej, tym szersze ujęcie tematów i głębsze pochylanie się nad nimi.
  3. Działem Dziennikarstwa zarządzają Oliwia Jeżyk (Szefowa Działu; e-mail: ojezyk2002@gmail.com) oraz Weronika Sagan (Zastępczyni Szefowej Działu; e-mail: sagan.wer@gmail.com).
  4. Dział Dziennikarstwa zajmuje się tworzeniem wszystkich tekstów (publikowanych zarówno w wydaniu papierowym, jak i na portalu). Tworzą go dziennikarze „Gazety Studenckiej” oraz osoby współpracujące z GS.
  5. W „Gazecie Studenckiej” piszemy w języku polskim oraz angielskim, zatem osoby znające ten język również są u nas mile widziane.
  6. Działamy głównie publicystycznie – piszemy artykuły, felietony, recenzje czy wywiady, ale tworzymy także poezję czy prozę. Nieustannie staramy się rozwijać i próbować sił w różnych formach.
  7. Dla osób, które pomyślnie przejdą rekrutację do Działu Dziennikarstwa, zostanie przeprowadzone szkolenie, na którym zostaną zapoznani z wytycznymi do tekstów, naszymi harmonogramami oraz obsługą bazy danych.
  8. Tworzenie tekstów odbywa się w programie, którym dysponujesz – Google Docs. Po dodaniu utworu do naszej bazy tekstów trafi ona w ręce redaktorów i korektorów. A po wprowadzeniu przez nich ewentualnych zmian, wróci on do Ciebie, abyś mógł/mogła się z zapoznać z poprawkami i  zaakceptować lub polemizować z nimi.
  9. Teksty należy zapisywać według wytycznych, z którymi zostaniesz zapoznany(-na) po dołączeniu do grona dziennikarzy.
  10. Pamiętaj także, że większość z nas zajmuje się pisaniem amatorsko (choć niektórzy tworzą już dla wydawnictw) – nie bój się popełniać błędów! Jesteśmy tu po to, aby rozwijać pasje i uczyć się od siebie nawzajem. W razie jakichkolwiek pytań Szefowa i Zastępczyni Szefowej pozostają do twojej dyspozycji.
  11. Działalność w GS to współpraca pomiędzy wszystkimi działami – możesz kontaktować się z innymi dziennikarzami, aby pomogli Ci wybrać temat artykułu, korektorami, jeśli nie jesteś pewny(-a), jak zapisać jakieś wyrażenie, z grafikami i fotografami, którzy uświetnią twój tekst, a także ze składaczami, którzy wplotą go w spójną całość.
  12. Współpraca to także szacunek! Każde opóźnienie z terminem zabierze czas pracy kolejnym działom. Dlatego ważnym jest, aby przestrzegać ustalonych dat.

Sposób pracy Działu Dziennikarstwa

  1. Pisanie do wydania drukowanego oraz na portal różni się od siebie (szczegóły takie jak limity znaków itp. zostaną Ci wyjaśnione podczas szkolenia):
  • Tworzenie tekstów do numeru papierowego zaczyna się już 20. dnia poprzedniego miesiąca – wtedy Naczelnictwo ogłasza temat danego numeru, pozostawiając czas na zastanowienie, aby 26. dnia danego miesiąca ruszyć z pełną parą i zmieścić się z pisaniem do 13. dnia kolejnego miesiąca. Później Twój tekst wyrusza w dalszą drogę – korektorzy i redaktorzy dbają o jego poprawność, a graficy i fotografowie będą starali się dobrać odpowiednią grafikę lub zdjęcie (o które możesz poprosić, zgłaszając wizję na grafikę lub zdjęcie Szefowej Działu Dziennikarstwa).
  • Tworzenie tekstów na stronę internetową zaczyna się w momencie, gdy zgłosisz się do napisania jakiegoś tekstu. Zastępczyni Szefowej Działu (Weronika Sagan) czuwa nad portalem, wrzucając aktualnie wolne terminy publikacji (deadline przypada zawsze minimum 10 dni od dnia publikacji, aby redaktorzy i korektorzy mieli czas na swoją pracę), które możesz zarezerwować, zgłaszając się bezpośrednio do Weroniki.
  1. Pamiętaj, że po stworzeniu tekstu musisz poinformować o jego dodaniu do bazy danych Szefa Działu (tak samo po każdej akceptacji/odrzuceniu zmian musisz poinformować redaktora/korektora o skończonej części pracy).
  2. Jeśli zadeklarowałeś(-aś) sie do napisania danego tekstu, a z przyczyn losowych nie będziesz w stanie stworzyć go do dnia deadlinu, niezwłocznie powiadom o tym Szefostwo Działu, aby znaleźć autora(-kę), który(-a) podejmie się stworzenia nowego tekstu. Brak informacji spowoduje, że zostaną odjęte punkty za aktywność. Z kolei jeśli jesteś dziennikarzem(-rką), który(-a) na prośbę Szefowej Działu stworzył(a) tekst w krótszym terminie, otrzymasz dodatkowe punkty za aktywność.

Korzyści płynące z bycia w Dziale Dziennikarstwa

  1. Możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w redakcyjnej.
  2. Nabycie umiejętności w tworzeniu różnych tekstów (artykułów, wywiadów, itp.)
  3. Ulepszanie własnego stylu (dzięki pomocy redaktorów i korektorów z łatwością oduczysz się popełniania ewentualnych błędów!)
  4. Zamieszczanie własnych tekstów na stronie internetowej czy w wydaniu papierowym.
  5. Po prostu świetna przygoda!
  6. Punkty do stypendium.
  7. Zaświadczenie do CV.

Rekrutacja do Działu Dziennikarstwa 

  1. Zgłoszenia można wysyłać w okresie od 10 do 23 października poprzez wiadomość e-mail na adres gazetastudenckaUO@gmail.com, wiadomość prywatną przez Facebook lub Instagram. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny(-na), czy dasz radę podołać obowiązkom członka GS, możesz skontaktować się z naszą Redakcją Naczelną bądź Szefostwem Działu w dowolnym momencie roku akademickiego i zapytać o możliwość dołączenia do zespołu.
  2. Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną dodane do grupy rekrutacyjnej na Messengerze, w związku z czym w wiadomości zgłoszeniowej należy umieścić link do swojego profilu na Facebooku.
  3. Przed dołączeniem do Działu Dziennikarstwa będziemy czekać na Twój próbny tekst (o dowolnej tematyce i długości), na podstawie którego naczelnictwo zadecyduje o Twoim przyjęciu.
  4. Do Działu Dziennikarstwa przyjęte zostaną osoby, których teksty zostaną uznane za satysfakcjonujące. Bez obaw, staramy się dać szansę każdemu chętnemu autorowi.
  5. W czasie tworzenia tekstów autorzy mogą posiłkować się artykułami i publikacjami znalezionymi w Internecie – plagiat jest jednak surowo zabroniony! Wszystko musi być opisane swoimi słowami, nawet jeśli ktoś będzie się w dużym stopniu sugerował czyjąś publikacją. Jeśli będziesz korzystać z prac innych twórców konieczne jest ujęcie tytułów i autorów w bibliografii bądź uwzględnienie ich w tekście.

Dział Dziennikarstwa to miejsce otwarte na wszelkiego rodzaju pomysły na tematy artykułów oraz propozycje form tekstów. Choć jako „Gazeta Studencka” wypuszczamy w świat wiele publikacji, a praca nie ustaje z miesiąca na miesiąc, stanowi to dobre miejsce na samorozwój niekolidujący z zajęciami czy pracą. Tak jak wspomniałam: możecie tutaj rozwinąć swoje pisarskie skrzydła!

Bo pisanie zawsze wymaga odwagi.
– Janusz Leon Wiśniewski

A czy Ty zaryzykujesz, aby pokazać światu swój talent?


Autorka: Oliwia Jeżyk
Grafika: Karolina Reczyńska