Jeśli interesuje Cię tematyka zbrodni i chcesz nauczyć się wykrywać ślady zostawiane przez przestępców, to koło jest dla Ciebie!
Na początek krótkie wyjaśnienie. Kryminologia to nauka socjologiczna, która zajmuje się badaniem przestępcy w szerokim tego słowa znaczeniu. Badania obejmują najczęściej jego środowisko: rodzinę oraz przyjaciół i warunki, w jakich przebywa na co dzień; są rozszerzone także o obiektywne czynniki, które mogą mieć wpływ na aspołeczne zachowania morderców. Kryminalistyka natomiast to działka, którą w naszym kole zajmujemy się zdecydowanie częściej. Jest to nauka biologiczno-techniczna skupiająca się na samym przestępstwie; jej celem jest opracowanie metod wykrywania sprawców oraz gromadzenia dowodów.
Członkiem kół naukowych na Wydziale Prawa i Administracji (a właśnie tutaj działamy) może zostać każda osoba studiująca na Uniwersytecie Opolskim.
Dołączając do koła naukowego, nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale też rozwiniesz własne umiejętności i pogłębisz swoje więzi ze studencką bracią, również spoza naszego uniwersytetu, ponieważ podejmujemy współpracę z innymi tego typu organizacjami studenckimi działającymi przy polskich i zagranicznych ośrodkach akademickich.
Wiedzę przekazujemy w formie teoretycznej, organizując liczne webinaria i wykłady, oraz w formie praktycznej, poprzez warsztaty i szkolenia. Jeśli dołączysz do koła w tym semestrze, poznasz pracę wielu ciekawych osobistości – zaczynając od detektywa, przez profilera kryminalnego i biegłego psychiatrę sądowego, kończąc na patologu wykonującym sekcje zwłok. Nie zabraknie też szkoleń z daktyloskopii, gdzie nauczysz się ściągać odciski palców oraz poznasz środki przymusu bezpośredniego.
Może chcesz wiedzieć, co robiliśmy w ubiegłych semestrach?
Zorganizowaliśmy Dni Kryminalistyki i Kryminologii, na których wykładali m.in. pani mjr Magdalena Jankowska-Guściora, która opowiadała o pracy w areszcie śledczym i odpowiadała na liczne pytania dotyczące służby więziennej. Ponadto dzięki pani Annie Kawoń poznaliśmy pracę technika kryminalistyki, a pan Tadeusz Fabisiak, właściciel strzelnicy pod Opolem, wyłożył nam specyfikę broni. Pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska na podstawie prawdziwych wykopaliskowych kości pokazała nam, jak wygląda szkielet człowieka, a na koniec podinsp. Piotr Wajda w intrygujący sposób przekazał nam wiedzę z zakresu typowania sprawców przestępstw.
Poza uczelnią uczestniczymy także w licznych wyjazdach takich jak wyjście do aresztu śledczego. Braliśmy też udział w zajęciach zorganizowanych dzięki współpracy z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego, na których dowiedzieliśmy się, na jakiej podstawie określa się wiek i płeć zmarłego, kiedy pozostały po nim wyłącznie kości. Na zwieńczenie naszej owocnej współpracy skończyliśmy rok akademicki na strzelnicy i grillu.
Działalność w kołach naukowych Uniwersytetu Opolskiego daje możliwość rozwijania zainteresowań i aktywnego uczestniczenia w życiu uczelni.
Nie może Cię u nas zabraknąć!
Autorka: Julia Cal
Zdjęcia: Marek Starzak