Nowość autorstwa Leslie Wolfe wydana 10. kwietnia tego roku już zyskuje rozgłos. Amerykańska autorka stworzyła thriller psychologiczny, w którym wprowadza czytelnika w medyczny świat. Jej powieść jest tak wciągająca, że czyta się ją jednym tchem.
Leslie Wolfe to amerykańska pisarka, której dzieła podbiły serca milionów czytelników. Na rodzimym rynku należy ona do bestsellerowych autorek, a na koncie ma już około 30 powieści, jednak Tajemnica lekarki to pierwsza wydana na rynku polskim. Jest to też pierwsza książka, w której autorka nieco zmieniła gatunek, ponieważ z dynamicznych kryminałów przeszła do thrillera z wątkami medycznymi.
Główną bohaterką jest utalentowana kardiochirurg Anne Wiley. Ma ona cudownego męża, piękny dom i pracę, w której spełnia się już od 12 lat. Prowadzi wymarzone życie, aż do momentu, gdy na stole operacyjnym umiera jej pacjent. Kiedy poznaje tożsamość mężczyzny, jego śmierć zmienia swoje znaczenie, gdyż powracają do niej demony przeszłości – zmarły pacjent miał wcześniejsze powiązania z jej rodziną. Wydarzenia z sali operacyjnej sprawiają, że Anne zaczyna wątpić w swoje umiejętności, a ten stan pogłębia wkroczenie w jej życie prokurator Pauli Fuselier. Dlaczego jednak prokuratorka zainteresowała się tą sprawą? Przecież poprzednie sytuacje zgonów na stole operacyjnym nie były aż tak wnikliwie analizowane. Czy ma to związek z którymś z lekarzy współpracującymi z Anne? A może w sprawę zamieszany jest ktoś z rodziny kobiety?
Wiele wątków, mimo niespiesznej fabuły, skłania czytelnika do zastanowienia się nad moralnością postaci, ale także i własną. Nie jest wiadome, czy lekarka słusznie postąpiła podczas operacji. Czytelnik sam ma możliwość zmierzyć się ze związanymi z tym pytaniami. Czy sam postąpiłby tak samo? A może tożsamość pacjenta nie miałaby znaczenia podczas procesu ratowania jego życia? Czy lekarka naprawdę jest odpowiedzialna za jego śmierć? A nawet jeśli, to czy coś ją usprawiedliwia? W podjęciu decyzji pomagają rozdziały prowadzone w narracji pierwszoosobowej pozwalające dodatkowo utożsamić się z bohaterką i jej emocjami.
Sylwetka Pauli jednak do ostatnich stron pozostaje zagadką. Z początku wiadomo tylko, że jest jedną z czołowych prokuratorek w prokuraturze stanowej, która awansuje właśnie na szefową działu kryminalnego. Wiadomo też, że z jednej strony jest ona powiązana z mężem Anne, z drugiej strony związana jest z samą lekarką. O jakie relacje dokładniej chodzi, nie będę zdradzać – zachęcam, by samemu przeczytać i się dowiedzieć.
Powieść pełna medycznych wątków wprowadza w mechanizmy funkcjonowania szpitala, a postać prawniczki dodatkowo wprowadza aspekty systemu prawnego. Dzięki temu nadana jest jej autentyczność. Mimo to thriller napisany jest lekkim językiem i nie przytłacza czytelnika. Autorka świetnie zbudowała napięcie i tajemnicę wokół całej sprawy i utrzymała je aż do końca. Książka jak dla mnie wypada bardzo dobrze i mam nadzieję, że to nie ostatnia publikacja tej autorki, która pojawia się w Polsce.
Tekst: Natalia Sykoś
Grafika: wyd. Mando