Sport wymaga wysiłku i bólu. Dzięki ich znoszeniu sportowiec łatwiej radzi sobie z trudami życia, staje się bardziej wytrzymały, nie załamuje się przy najmniejszych niepowodzeniach. Sport wpływa też na chęć doskonalenia się. Wysokie ambicje, chęć pokonywania słabości, umiejętność znoszenia porażek – te cechy kształtuje właśnie sport.
Uprawianie sportu poprawia koncentrację, zwiększa szybkość zapamiętywania i uczenia się. Sport może być też lekarstwem na chandrę czy stres. Czasem wystarczy trochę ruchu by poprawić sobie humor i ukoić nerwy.
Kolejną pozytywną cechą sportu jest jego dobry wpływ na relacje sportowca z innymi. Sport uczy współpracy, kształtuje zdrowe relacje międzyludzkie. Pokazuje jak w pokojowy sposób można rozwiązywać spory. Grupowy sport wymaga współpracy, to ona warunkuje zwycięstwo, sukces. Jeśli grupa nie zna się za dobrze, nie ‘czuje się’ i nie współpracuje ze sobą – nie może wygrać.
Sport uczy tolerancji i szacunku do innych. Zawodnik musi traktować swoich przeciwników z godnością, musi zdawać sobie sprawę, że nikogo nie można lekceważyć, tym bardziej, że nie zawsze wygrywają liderzy rankingów.
Sport może zbliżyć ludzi z odmiennych kultur, środowisk. Ludzi różnego pochodzenia, stanu posiadania itd. Często wystarczy jedynie chęć do gry i znajomość zasad, by móc rozgrywać grę.
Sport drużynowy daje poczucie wspólnoty i przynależności do grupy. Zawodnik zna swoją rolę i znaczenie w drużynie, czuje się jej częścią.
Wydarzenia sportowe wzmagają patriotyzm. Reprezentowanie swojego regionu, kraju, narodu jest ważne tak dla sportowca jak i jego kibiców. Odśpiewywanie hymnu i wywieszanie flagi wywołuje dumę z zawodnika i przynależności do tego samego narodu. Jest to też forma promocji państwa w świecie. Nawet osoby nie zainteresowane sportem na co dzień, w największe święta sportowe stają się kibicami i są dumni ze swoich sportowców.
Sport uwrażliwia na estetykę. Chcemy podziwiać szybkość, zwinność, sprawność, piękno ludzkiego ciała itd. Sport jest ucztą dla oczu, widowiskiem, teatrem pełnym emocji, w którym do końca nie wiadomo jaki będzie finał.
Sport może być wielką pasją, zawodem, dużą częścią życia. Dostarcza wiele radości i rozrywki. Może też stać się przyczyną awansu społecznego, sławy, pieniędzy.
Jest tak wiele zalet uprawiania sportu, że na pewno można by wymienić ich jeszcze więcej. Choć słyszy się o kontuzjach, nadmiernej eksploatacji ciała sportowców, aferach dopingowych i oszustwach w sporcie, nie może to przesłonić całego bogactwa jakie płynie z uprawiania sportu. Jeśli w naszym życiu sport (czy w ogóle ruch) jest nieobecny, warto znaleźć na niego czas. Jest tyle dyscyplin, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Magdalena Szewczyk
fot. http://www.sxc.hu
Zdecydowanie masz rację. Sport pomaga nam nie tylko w kondycji fizycznej ale również psychicznej. Po ostrym wysiłku każdy z nas odczuwa przyjemną euforię. Szkoda tylko że tak trudno znaleźć czas na aktywności.
Masz calkowita racje. Moge domagac sie o rozmowe?
Dziękuję. Tak, o co chodzi? 🙂