To już ostatnie dni opolskiego święta fotografii. Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli zobaczyć prac polskich artystów, to ostatnia szansa. Festiwal, który rozpoczął się 12 października kończy się w najbliższą niedzielę.

Ideą festiwalu jest promocja, wystawa, a przede wszystkim rozmowa na temat fotografii wartej zauważenia. Wystawiane prace to fotografie polskich artystów, którzy odnoszą sukcesy światowe, ale także tych z Opolszczyzny.

Hasłem tegorocznej – drugiej edycji – była „zmiana”. Zmiana w pojęciu ideologicznym, ale też społecznym, w środowisku naturalnym i ludzkim. Kluczowe będzie pytanie o to, czy fotografia jako sztuka jest dobrym medium do ukazywaniu zmian w otoczeniu, czy sama fotografia wpływa na zmianę zachowań, charakteru jednostki jak i społeczeństwa.

Lista artystów, których prace możemy podziwiać jest długa, a ich opis można znaleźć tutaj  w zakładce Program OFF 2012/ Artyści.

Przez najbliższe trzy dni ( 19.10, 20.10, 21.10) będzie można zobaczyć wernisaże pt. „Strzelnica” Pawła Hęciaka, „Historia naturalna” Sławoja Dubiela, „Przemiany” Karoliny Czarskiej, „Fokarium” Niny Bochyńskiej, a także wystawę prac dyplomowych studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Dodatkowo będzie można wziąć udział w warsztatach multimedialnych i festiwalowych: „Zbuduj swój świat”. A także w pokazie krótkich form dokumentalnych –  Fundacja NAPO. Szczegółowy program można znaleźćtutaj w zakładce Program OFF 2012/ Program Festiwalu.

Jeśli nawet nie jest się miłośnikiem fotografii to i tak warto wybrać się na wernisaże. Czasem zdjęcia pokazują to co ukryte. To czego nie widzimy, bądź nie chcemy widzieć. A taka forma pokazania tego, czego nie widać, najlepiej pobudza nasze emocje i odczucia.

Marta Zając