Dziś 25 szpitali onkologicznych w kraju, zaprosiło Polaków na bezpłatne badania i konsultacje w związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wykazują, że w przeciągu 15-20 lat liczba zachorowań na raka gwałtownie wzrośnie. Szacuje się, że w Polsce w 2025 będzie ich aż o 40% więcej! Nowotwór staje się głównym zabójcą XXI wieku. Najważniejszą rolę w tego typu chorobach odgrywa profilaktyka, gdyż wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, daje nam szanse na stuprocentowy powrót do zdrowia.
Chodzenie do lekarza na badania profilaktyczne jest według nas domeną ludzi starszych. Jednak my młodzi często zapominamy, że czyha na nas takie samo jak na nich niebezpieczeństwo. Im większą świadomość zagrożenia będziemy mieli, tym większe szanse na jego uniknięcie. Dla przykładu na zachodzie, w krajach szybciej rozwijających się, uleczalność chorób nowotworowych oscyluje wokół 70%, w Polsce jest to niestety tylko 20%. Dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie sugeruje, by karać osoby, które badań profilaktycznych nie wykonują, gdyż ma to niekorzystny wpływ na całe nasze społeczeństwo. Od 2007roku Centrum Onkologii w Warszawie cyklicznie wysyła zaproszenia na darmowe badania pod kątem nowotworów, takie jak na przykład mammografia czy cytologia. Jednak tylko ok. 40% zaproszonych Pań decyduje się na to, by sprawdzić czy przypadkiem nic im nie dolega. Trzeba dodać, że kobiety ze zmianami nowotworowymi narządów rodnych po całkowitym wyleczeniu mają bardzo duże szanse na urodzenie dziecka, a rak piersi wcale nie musi oznaczać amputacji chorych narządów. Jest tylko jeden warunek-choroba wykryta być musi jak najszybciej!
Więc przestańmy traktować nowotwór jak wyrok śmierci. Fakt, nie ma leku ani żadnego znanego dotąd sposobu, by całkowicie zlikwidować zagrożenie jakim jest rak. Pamiętajmy jednak, że mamy wpływ na wiele czynników, które kształtują nasz układ odpornościowy, a jednym z nich jest okresowe uczęszczanie na badania profilaktyczne. Jak mówili eksperci podczas największego kongresu Onkologicznego w Chicago-„ Choroba ta jest coraz większym wyzwaniem dla świata, ale coraz skuteczniej potrafimy ją leczyć”.
Jagoda Adamowicz