Za nami Gala Sportu AZS 2022. To wspaniałe, podniosłe wydarzenie zakończyło ubiegły sezon, tym samym wprowadzając naszą uczelnię w nowy rok akademicki. W uroczystości wzięło udział wielu sportowców, a także przyjaciół naszego Klubu – być jej częścią to niezwykłe wyróżnienie. Na pytania o to, co wydarzyło się w sportowym świecie, a co dopiero będzie się działo, odpowie Matylda Chudzik, Wiceprezes AZSu.
W pamięci mamy jeszcze piękne chwile, uroczyste podsumowanie działalności Klubu z zeszłego sezonu. Co Gala Sportu znaczy dla Ciebie i Karola, prezesa AZSu?
Nad organizacją gali myśleliśmy już w tamtym sezonie, podczas Akademii Liderów w Wilkasach. Stwierdziliśmy, że mamy tylu utalentowanych sportowców – musimy im w jakiś sposób podziękować i pokazać światu, co potrafią! Dzięki temu, że dołączyli do nas, ich ciężkiej pracy i zaangażowaniu Uniwersytet Opolski ma się czym chwalić. Bez nich nie osiągnęlibyśmy tych wszystkich sukcesów. Gala Sportu pozwoliła nam także na sprawdzenie naszych kompetencji podczas organizacji wydarzenia innego niż sportowe. Gdyby nie poświęcenie i wiele godzin pracy Karola, nie zdobylibyśmy tak wysokiego miejsca (aż 45.) wśród innych uczelni. Naprawdę cieszymy się z tego sukcesu i mamy nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni, a sportowcy poczuli się zaproszeni na kolejny sezon.
Pozostając w temacie gali – Karol w czasie swojego przemówienia opowiedział, co działo się w zeszłym sezonie. Mogłabyś przybliżyć ten temat czytelnikom?
Oczywiście. Razem ze sportowcami z różnych dziedzin byliśmy na aż 19 wyjazdach na Akademickie Mistrzostwa Polski. Na naszej uczelni startowało ponad 150 niezwykle uzdolnionych osób, które są już na zaawansowanym poziomie w swoich dyscyplinach. Podsumowując, na wszystkich AMPach zdobyliśmy 10 medali – w tym nagrody indywidualne za klasyfikację w typach uczelni oraz medal za trzecie miejsce w biegach przełajowych kobiet. To był pierwszy zeszłosezonowy sukces.
Piękny start! Co jeszcze się działo?
Pomiędzy wyjazdami na AMPy studenci niezwykle wytrwale pracowali. Chociaż nie mamy zbyt dużego zaplecza infrastrukturalnego, sportowcy wykorzystywali to, co mają i rozwijali się mimo przeszkód. Dało to świetne wyniki. Razem z Karolem byliśmy na 2022 European Universities Games, czyli Europejskich Igrzyskach Uniwersyteckich w Łodzi – to największe wydarzenie AZSu w całej Polsce w ostatnich latach. Klub z Opola pomagał w przygotowaniu różnych konkurencji, m.in. siatkówki, badmintona, waterpolo.
Czy ktoś z naszych sportowców brał udział w tych zawodach?
Pojechała z nami Wiktoria Grejner, która reprezentowała Uniwersytet Opolski i zdobyła piąte miejsce w zawodach Karate organizowanych przez World Karate Federation (WKF). Obserwując ją podczas walk, byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Wiktoria jest nie tylko akademicką mistrzynią, osiąga też sukcesy w zawodach ogólnopolskich. Niezwykły talent i ciężka praca przynoszą niesamowite efekty.
A co z mniejszymi, lokalnymi eventami? Coś działo się na naszej uczelni?
Przede wszystkim, nasi studenci są na pierwszym miejscu! Organizowaliśmy w trakcie roku akademickiego różne zawody sportowe, czy to (już tradycyjne) Orlikonalia, Tower Running czy zawody z gry w badmintona, koszykówkę lub siatkówkę. Od razu zapowiadam – w tym roku będzie tego jeszcze więcej! Planujemy już w grudniu wprowadzić pewien świąteczny cykl zawodów, żeby studenci mogli po prostu być przy AZSie i startować w takich małych wydarzeniach. To idealny czas, aby przyjść, pograć ze znajomymi, a przy okazji zdobyć jakąś nagrodę.
A które minione wydarzenie było dla Was największym wyzwaniem?
Ten rok akademicki rozpoczęliśmy pierwszym wydarzeniem organizowanym przez nas samodzielnie – Opolskim Biegiem Młodych Sztafet Uniwersyteckich. Planowanie zaczęliśmy już w maju, później całe wakacje spędziliśmy na przygotowywaniu wszystkiego od nagród, przez zapisy, po szukanie miejsca. Chcieliśmy, aby wszystko wyszło idealnie. I w naszym odczuciu ostatecznie takie właśnie było! Pani Marta Zdzuj ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przyjechała z dziećmi ze swojej szkoły, pojawili się studenci, a nawet dorośli, w tym Nadleśnictwo Opole. Takie współprace możemy śmiało nazwać przyjaźnią.
A co czeka nas w tym roku?
Poza corocznymi wydarzeniami mamy kilka nowych propozycji. Pragniemy zorganizować naszą Opolską Superligę Akademicką w biegach przełajowych. Jest to ćwierćfinał Akademickich Mistrzostw Polski. Chcielibyśmy urządzić to we współpracy z Nadleśnictwem. Rozpoczniemy także wspomnianą przeze mnie serię grudniowych sportowych spotkań. A przy cieplejszej pogodzie planujemy także eliminacje wewnętrzne, takie jak Ergometr Wioślarski.
Jakie słowa skierowałabyś do chętnych sportowców, którzy wciąż wahają się, aby do Was dołączyć?
Zachęcam Was do wyrobienia legitymacji AZSu, która niesie za sobą szereg korzyści, od możliwości brania udziału w AMPach, po zniżki w wielu ośrodkach sportowych w Opolu. Koniecznie spróbujcie! Kto raz skrzyżuje swoją ścieżkę z AZSem, ten już w nim pozostanie. Znajdzie się tu miejsce dla chętnych do prowadzenia social mediów, tworzenia artykułów czy pomocy w organizacji wydarzeń. Możecie stać się częścią naszej wielkiej rodziny i wspólnie będziemy cieszyć się sukcesami. Wielcy olimpijczycy zaczynali w AZSach – teraz przyszła kolej na Was!
Rozmawiała: Oliwia Jeżyk
Zdjęcie: Archiwum KU AZS UO