Przyszedłeś/Przyszłaś na studia z myślą, że chcesz jak najlepiej wykorzystać ten czas? Może jesteś tu nowy(-a), a może to już Twój kolejny rok na Uniwersytecie Opolskim i na co dzień Twoje zainteresowania naukowe są całkiem inne, ale chcesz spróbować czegoś nowego i jesteś gotowy(-a) wytoczyć najcięższe działa w walce o poprawną polszczyznę?
Dla tych, którzy już są pewni, dla tych, którzy chcieliby, choć boją się, oraz dla tych, którzy nigdy nawet się nad tym nie zastanawiali, przygotowałam tekst, który zdradza trochę tajemnic Działu Korekty.
Dział Korekty – informacje ogólne
- Dział Korekty to odpowiednie miejsce dla miłośników języka, pasjonatów poprawności, zwolenników przestrzegania norm, osób z sokolim okiem i nosem do błędów – wszystkich tych, którzy działają na podstawie tysiąca zapamiętanych zasad oraz tych, którzy robią to, co podpowiada im niezawodna intuicja.
- Nie trzeba studiować kierunku związanego z językiem, by dołączyć do Działu Korekty. Liczą się umiejętności, predyspozycje oraz chęć do pracy i zdobywania wiedzy z zakresu poprawności językowej. Osoby kształcące się na kierunkach innych niż językoznawcze oraz o zróżnicowanych zainteresowaniach są mile widziane, ponieważ poza kwestiami poprawności mogą kontrolować także merytoryczną zawartość różnorodnych artykułów publikowanych w „Gazecie Studenckiej” (dla ułatwienia dalej używam skrótu GS).
- Działem korekty zarządzają Natalia Hertel (Szefowa Działu; e-mail: natalia.hertel@wp.pl) oraz Weronika Sagan (Zastępczyni Szefowej Działu; e-mail: sagan.wer@gmail.com).
- Każdy członek Działu Korekty ma dostęp do chmury GS, w której znajdują się wszystkie materiały.
- Dział Korekty zajmuje się poprawianiem wszystkich tekstów (zarówno do papierowego wydania GS, jak i na portal), które piszą dziennikarze GS oraz osoby współpracujące z GS.
- W GS poprawiamy teksty w języku polskim oraz angielskim, zatem osoby znające ten język również są u nas mile widziane.
- Dla osób, które pomyślnie przejdą rekrutację do Działu Korekty, zostanie przeprowadzone szkolenie, na którym dowiedzą się wszystkiego o sposobie pracy korekty, naszym harmonogramie oraz obsłudze chmury. Jeśli nowi lub obecni członkowie Działu Korekty zasygnalizują taką potrzebę, możemy przeprowadzić też dodatkowe szkolenia merytoryczne z zakresu poprawności językowej czy edycji plików tekstowych.
- Nowi korektorzy i redaktorzy GS w każdym momencie mogą liczyć na wsparcie i pytać o radę bardziej doświadczonych członków Działu, jego Szefa oraz Zastępcę Szefa.
Funkcje członków Działu Korekty
- Członkowie Działu Korekty mogą pełnić funkcję Korektora lub Redaktora.
- Każdy Redaktor może być również Korektorem, jednak Korektor nie może być Redaktorem.
- Redaktor jest osobą, która jako pierwsza zajmuje się tekstem oddanym przez autora i zatwierdzonym przez Redakcję Naczelną. Poprawia największe błędy i dokonuje największej ingerencji w tekst, może negocjować z autorem kwestię jego budowy (np. sugerować zmienienie, rozwinięcie, skrócenie, dodanie lub usunięcie pewnych jego elementów). Często przeprowadza również korektę po składzie (tzn. korektę pliku PDF ze wszystkimi tekstami wlanymi w kolumny, umieszczonymi zdjęciami/grafikami). Redaktor wyróżnia się nie tylko wiedzą z zakresu poprawności, lecz także wrażliwością na styl poszczególnych autorów (naszym zadaniem jest w końcu ulepszanie tekstów, nie tworzenie ich na nowo) i wie, kiedy można nagiąć reguły dla dobra tekstu. Z tego powodu redaktorami zostają osoby, które pomyślnie przejdą dodatkowy test lub działają jako korektorzy, ale przez dłuższy czas wykazują się takimi umiejętnościami.
- Korektor jest drugą osobą, która zajmuje się tekstem. Usuwa błędy, które umknęły redaktorowi, zajmuje się też kwestiami technicznymi: usuwa niepotrzebne znaki i kontroluje ich liczbę w dokumencie, może również (po uzyskaniu zgody redaktora) wprowadzać w treści tekstu znaczące zmiany. Korektorem staje się osoba, która pomyślnie przejdzie rekrutację.
Sposób pracy korekty GS
- Teksty do wydania papierowego są poddawane korekcie trzyetapowej (tzn. redakcji, korekcie oraz korekcie po składzie). Teksty na portal GS są poddawane korekcie dwuetapowej (tzn. redakcji i korekcie). Każdy etap poprawek wykonuje inna osoba. Czasem zdarza się, że osoba z Działu Korekty napisze artykuł, który zostanie opublikowany w wydaniu papierowym lub na Portalu GS, w takiej sytuacji nie może być ona jego redaktorem ani korektorem. W wyjątkowych sytuacjach sprawdzenia tekstu może dokonać jedna osoba z uprawnieniami samodzielnego redaktora, choć staramy się tego unikać.
- Poprawianie wszystkich tekstów odbywa się online, zatem do pracy nie będziesz potrzebował(a) żadnego edytora tekstu. Przyda się za to laptop lub komputer z dostępem do internetu. Korekta po składzie jest przeprowadzana przy użyciu programu Adobe Acrobat Reader, który jest darmowy i dostępny do pobrania w internecie.
- Teksty należy poprawiać zgodnie z zasadami poprawności językowej oraz wytycznymi GS, które znajdują się w naszej chmurze i są cały czas dostępne dla wszystkich członków Działu.
- Korekta wydania drukowanego oraz korekta tekstu na portal różnią się od siebie (więcej szczegółów na szkoleniu wprowadzającym do Działu Korekty):
- korekta numeru papierowego odbywa się od 23 do 29 dnia miesiąca, pracujemy w tym terminie niezależnie od weekendów, dni wolnych i świąt; korektor i redaktor mają na wykonanie swoich zadań 2 dni (jeśli z jakichś względów dostaną mniej czasu, przysługują im dodatkowe punkty z aktywności w ramach rekompensaty – punkty związane są z naszym wewnętrznym systemem; uzyskanie ich konkretnej liczby łączy się z otrzymaniem nagrody); czasem zdarza się, że korektę możemy rozpocząć wcześniej, dzięki czemu mamy więcej czasu na pracę; o rozpoczęciu korekty informuje Szef Działu;
- korekta tekstu na portal może odbywać się w dowolnym momencie miesiąca; osoba redagująca tekst ma na pracę nad nim (zależnie od okoliczności) od 4 do 10 dni, a osoba sprawdzająca redakcję ma na to minimum 3 dni (jeśli z jakichś względów dostaną mniej czasu, przysługują im dodatkowe punkty z aktywności w ramach rekompensaty); o przydziale korekty tekstu na portal informuje Zastępca Szefa Działu;
- jeśli osoba przydzielona do korekty lub redakcji ze względów losowych nie będzie w stanie wykonać swojego zadania w wyznaczonym terminie, musi jak najszybciej poinformować o tym Szefa Działu lub Zastępcę Szefa Działu, w przeciwnym wypadku otrzyma ujemne punkty za aktywność.
Co może dać Ci praca w Dziale Korekty GS?
- Nauczysz się pracować w grupie.
- Nauczysz się terminowej pracy, a Twoja umiejętność organizacji czasu się polepszy.
- Staniesz się bardziej odpowiedzialny(-na) – każda osoba w Dziale Korekty jest świadoma, że to, jak pracuje, wpływa również na to, czy inni członkowie Działu będą mogli wykonać swoje zadania na czas.
- Nauczysz się rozwiązywać konflikty, negocjować, bronić swojego zdania i iść na ustępstwa, kiedy to konieczne.
- Będziesz mógł/mogła zobaczyć, czy potrafisz działać pod presją czasu.
- Staniesz się bardziej uważny(-na), a Twoja wiedza w zakresie poprawności językowej się zwiększy.
- Zyskasz dostęp do plików ze wskazówkami, które mogą okazać się pomocne nie tylko przy pracy w GS, lecz także np. przy pisaniu i korekcie prac zaliczeniowych.
- Będziesz miał(a) kontakt z tekstami na różnym poziomie, dzięki czemu sam(a) w praktyce dowiesz się, jak pisać lepiej.
- Dowiesz się, jaka jest specyfika pracy z tekstami publicystycznymi: jak powinny wyglądać, jakim językiem powinny być pisane i czego lepiej w nich unikać.
- Jeśli planujesz zawodowo zajmować się redakcją i korektą tekstów, będziesz miał(a) okazję przekonać się, czy tego rodzaju praca odpowiada Twoim wyobrażeniom i potrzebom.
Rekrutacja do Działu Korekty
- Zgłoszenia można wysyłać w okresie od 10 do 23 października poprzez wiadomość e-mail na adres gazetastudenckaUO@gmail.com, wiadomość prywatną przez Facebook lub Instagram. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny(-a), czy dasz radę podołać obowiązkom członka GS, możesz skontaktować się z naszą Redakcją Naczelną bądź Szefową / Zastępczynią Szefowej Działu w dowolnym momencie roku akademickiego i zapytać o możliwość dołączenia do zespołu.
- Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną dodane do grupy rekrutacyjnej na Messengerze, w związku z czym w wiadomości zgłoszeniowej należy umieścić link do swojego profilu na Facebooku.
- Przed dołączeniem do Działu Korekty chętni muszą przejść oraz pomyślnie zaliczyć test.
- Test polega na wykonaniu korekty dwóch tekstów (sposób pracy nad nimi zostanie przedstawiony po dodaniu chętnych do grupy rekrutacyjnej).
- Osoby biorące udział w rekrutacji otrzymają link do tekstu, który będą musiały poprawić w ciągu następnych 7 dni. Następnie Szef oraz Zastępca Szefa Działu Korekty sprawdzą poprawki oraz poinformują każdego o jego wyniku. Ta sama procedura zostanie powtórzona przy drugim tekście testowym.
- Testy zostaną ocenione na podstawie stosunku poprawek wprowadzonych przez osoby rekrutowane (sprawdzone zostanie zarówno to, czy znalazły wszystkie błędy, jak i to, czy ich sugestie były trafne) i poprawek dodanych przez szefostwo Działu podczas sprawdzania testu.
- Do Działu Korekty przyjęte zostaną osoby, które wprowadzą w tekście minimum 50% właściwych poprawek.
- W czasie sprawdzania tekstu testowego osoby biorące udział w rekrutacji mogą swobodnie korzystać z publikacji poprawnościowych, słowników czy internetu, ponieważ w Dziale Korekty robimy to również w naszej codziennej pracy.
Być może sposób działania korekty GS rozebrany na czynniki pierwsze wygląda na skomplikowany, ale wystarczy spróbować i nieco się wdrożyć, by się przekonać, jak naturalnie przychodzi wypełnianie zadań, które robimy z pasji i chęci rozwoju.
To jak, widzimy się na szkoleniu?
Autorka: Natalia Hertel
Grafika: Karolina Reczyńska