Chcesz dołączyć do redakcji „Gazety Studenckiej”, ale nie masz pewności, czy się nadajesz? Twoje teksty są nijakie, język polski sprawia Ci problemy i brak Ci wyczucia artystycznego? Nie przejmuj się! W Dziale Składu potrzebujesz tylko komputera oraz zdolności do przestrzegania kilku prostych zasad.

Dział Składu – informacje ogólne

  1. Do Działu Składu mogą zgłosić się wszyscy zainteresowani. Nie jest konieczne studiowanie kierunku związanego z informatyką bądź projektowaniem.
  2. Szefową Działu Składu jest Weronika Gruca (mail: weronikagruca@gmail.com).
  3. Dział Składu zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje, składaniem, czyli łączeniem poszczególnych elementów gazety, które dostarczane są przez pozostałe działy.
  4. Pracujemy tylko przy wydaniu papierowym.
  5. W składzie używamy programu Adobe InDesign, dlatego posiadanie go jest mile widziane. Jednak jeśli po raz pierwszy słyszysz o tym programie, nie bój się wszystkiego Cię nauczymy!
  6. Dla osób, które pomyślnie przejdą rekrutację, organizowane będą szkolenia z zakresu obsługi programu, ogólnie obowiązujących zasad dotyczących składu oraz tych stosowanych w „Gazecie Studenckiej”.
  7. Pracujemy dwuetapowo: członkowie działu składają przydzielone im strony, a następnie wysyłają je do Szefowej Działu, która łączy nadesłane pliki w całość.
  8. Każdy członek Działu Składu ma dostęp do chmury, gdzie znajdują się wszystkie pliki związane z „Gazetą Studencką”.

Sposób pracy Działu Składu

  1. Pracujemy od 30. dnia miesiąca poprzedzającego wydanie numeru do 7. dnia miesiąca, w którym dany numer jest drukowany (przykładowo: pracę nad numerem listopadowym rozpoczynamy 30 października i kończymy 7 listopada).
  2. Każdy z członków działu zajmuje się łączeniem maksymalnie czterech stron danego numeru. Oznacza to, że przy jednym numerze gazety pracują cztery osoby (wyjątkiem są sytuacje, kiedy liczba członków składu jest mniejsza niż cztery bądź są oni niedysponowani  wtedy zwiększa się liczba punktów przyznawanych za złożenie numeru).
  3. Jeśli ktoś w danym miesiącu nie będzie mógł uczestniczyć w procesie składania gazety, powinien jak najszybciej o tym poinformować Szefową Działu.

Pozytywy płynące z bycia w Dziale Składu

  1. Nauczysz się obsługiwać nowy program.
  2. Będziesz potrafił(a) rozplanować układ stron oraz go oceniać.
  3. Zdobędziesz doświadczenie w pracy grupowej, a także nauczysz się zarządzania czasem oraz działania pod jego presją.
  4. W przeciwieństwie do innych działów, skład pracuje tylko raz w miesiącu i działanie kończy na początku czerwca, co sprawia, że cały miesiąc przed sesją będziesz miał(a) wolny.

Rekrutacja do Działu Składu

  1. Zgłoszenia można wysyłać od 10 do 23 października w wiadomości e-mail na adres gazetastudenckaUO@gmail.com lub wiadomości prywatnej na Facebooku czy Instagramie
  2. Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną dodane do grupy rekrutacyjnej na Messengerze, dlatego prosimy, aby w wiadomości załączyć link do swojego profilu na Facebooku.
  3. Przed dołączeniem do Działu Składu umiejętności rekruta zostaną sprawdzone poprzez test.
  4. Test polegać będzie na złożeniu czterech stron gazety (sposób pracy zostanie przedstawiony po dołączeniu do grupy na Messengerze).
  5. Uczestnicy otrzymają wymagane pliki drogą mailową. Będą mieli siedem dni na wykonanie zadania i odesłanie pliku.
  6. Podczas testu sprawdzane będzie, czy kandydat do Działu Składu poprawnie zastosował się do otrzymanych wytycznych (które zostaną załączone w mailu) oraz jak poradził sobie ze zleconymi mu zadaniami.
  7. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszą Redakcją Naczelną bądź Szefową Działu Składu.

Podczas pracy w Dziale Składu najtrudniejsze jest równoczesne zachowanie wszystkich obowiązujących zasad, które paradoksalnie same w sobie są bardzo proste. Pracując z nami, dowiesz się, jak poradzić sobie ze wszystkimi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas tego procesu. W razie wystąpienia nieprzewidzianych komplikacji pomożemy w ich rozwiązaniu. Najważniejsze są chęci, a doświadczenie przyjdzie z czasem.

Nie ma co się bać – warto spróbować!


Autorka: Weronika Gruca
Grafika: Karolina Reczyńska