Właśnie dzisiaj na naszym Uniwersytecie rozpoczęła się sesja. Ogrom nauki, zaliczeń, egzaminów. Ale ile można się uczyć, bez przesady. Trzeba się przecież zrelaksować.
Kto z Was nie lubi spędzać zimowych wieczorów w towarzystwie dobrej książki, czerwonego wina, a do tego on, najważniejszy. Ciepły, miły w dotyku, sprawiający, że w jego ramionach czujemy się przyjemnie i bezpiecznie. O kim mowa? A może o czym? Chodzi oczywiście o polarowy kocyk. Czy wiecie, że struktura włókien tego materiału jest wzorowana na futrze niedźwiedzi polarnych? Polar wytwarzany jest głównie z tworzyw sztucznych takich jak plastikowe butelki i jest specjalnym splotem tysięcy pustych w środku włókien. Dzięki temu zapewnia nam doskonałą izolację cieplną, a dodatkowo jest lekki, nie gniecie się i szybko schnie. W bluzie z polaru skóra oddycha jednocześnie nie tracąc ciepła. A to wszystko dzięki specjalnej, trójwarstwowej budowie materiału, a także zaawansowanej technologii wytwarzania włókien, która została opracowana w 1979 roku w przedsiębiorstwie Malden Mills. 40 km nici włókna waży tyle ile łyżka wody.
Produkcja odzieży z polaru wpływa na ochronę środowiska. Czas rozkładu butelki PET to około 400 lat. A 35 butelek po napojach powinno wystarczyć do produkcji jednej polarowej bluzy. Tak więc warto segregować śmieci, bo jak widać można dać im jeszcze jedno życie.
Joanna Gerlich