Decyzję ws. powołania Europejskiego Centrum Paleontologii podjął na ostatnim posiedzeniu senat naszej uczelni stwierdzając, że wpisuje się ono w Strategię Rozwoju UO w latach 2015 – 2020.
Centrum to jednostka ogólnouczelniana – zajmie się działalnością naukową i dydaktyczną, a dodatkowo będzie prowadzić zajęcia poza uczelnią. Powołano ją na bazie istniejącej już pracowni i Zakładu Paleobiologii, które opiekują się kilkoma doktorantami i współautorami z innych ośrodków w kraju i z zagranicy m.in. z Niemiec, USA i Portugalii.
Nasze województwo jest regionem bardzo bogatym w skamieniałości. To właśnie w oddalonym o niecałe 30 km od Opola Krasiejowie, znaleziono największe w Europie pokłady kości triasowych kręgowców. Wśród skamieniałości odkryto też całkowicie nieznanego i nazwano go Silesaurus Opolensis.
Powołane Europejskie Centrum Paleontologii ma służyć m.in. prowadzeniu badań, pozyskiwaniu grantów, poszerzeniu działań popularyzujących odkrycia i osiągnięcia z zakresu paleobiologii, a także uruchomieniu studiów na tym kierunku w języku angielskim.
Asia Gerlich
źródło: naukawpolsce.pap.pl