Już niedługo w naszej gazecie rozpocznie się rekrutacja! Jeśli jesteś ciekaw, czym takim się zajmujemy, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Gazeta jest jednym z trzech studenckich mediów Uniwersytetu Opolskiego. To tu znajdziesz najwięcej tekstu, z niego słyniemy. Praca u nas wygląda jak w każdym wydawnictwie. Mamy swoje własne wytyczne, zgodnie z którymi pracujemy. Nie zatrzymujemy się – kiedy skończymy pracę nad jednym numerem, zaczynamy kolejny. Na początku może brzmieć to przerażająco, ale spokojnie, pozory mylą.
Trzymamy tempo, aby około 20. dnia każdego miesiąca w różnych miejscach w Opolu mogły pojawić się nowo wydrukowane numery „Gazety Studenckiej”, które umilą czas czytelnikom. Warto wspomnieć, że nasze wydania mają tematy przewodnie, jednak autorzy mogą swobodnie je interpretować. Oprócz tego cały czas tworzymy teksty na nasz portal internetowy. Nowości pojawiają się tam średnio trzy razy w ciągu tygodnia. Uporządkowane są według kategorii:
- „Opole i okolice” – zakładka na różne nowości związane z UO, ale również z całym miastem, a niekiedy nawet województwem,
- „Zdrowie i psychologia” – przypisane są do niej artykuły związane ze światem medycyny. Czasami są skomplikowane i pełne źródeł (oczywiście wiarygodnych), a kiedy indziej przeczytasz w nich o prostych, choć istotnych sprawach,
- „Czego jeszcze nie wiesz” – kategoria w stylu „inne”, pozwalająca naszym dziennikarzom na swobodę w wybieraniu tematów,
- „Recenzje i relacje” – jak sama nazwa wskazuje, zakładka przepełniona recenzjami najróżniejszych dzieł kultury oraz relacjami z wielu wydarzeń,
- „Take a Look” – specjalna kategoria stworzona z myślą o studentach z zagranicy. Przypisane do niej teksty są napisane w języku angielskim. Niestety jeszcze nie ma ich dużo, choć mamy nadzieję to zmienić,
- „Literatura” – najnowsza na naszym portalu, powstała dla wszystkich tych, którzy piszą piękne utwory epickie i liryczne do szuflady i nie mają gdzie ich opublikować.
Może teraz trochę o strukturze naszej gazety. Aktualnie składa się ona z pięciu działów:
- Dział Dziennikarstwa – trzon gazety i jednocześnie jej największy dział. Wypełniony autorami o najróżniejszych stylach i preferencjach. Sami dobierają swoje tematy. Jak podają wytyczne, każdy autor powinien napisać minimum jeden tekst w ciągu trzech miesięcy (dlatego nie musisz się martwić, jeśli masz problemy z przypływami weny twórczej). Dzięki współpracom, które podjęła „Gazeta Studencka”, mogą wybierać się do różnych miejsc, na różne wydarzenia ze zniżkami lub całkowicie za darmo. Czasami wysyłani są na misje specjalne i na prośbę naczelnictwa piszą teksty związane z innymi partnerami GS. Poszukiwani są zarówno ci piszący w języku polskim, jak i angielskim.
- Dział Korekty – chyba najbardziej zajęty z działów, zawsze ktoś coś w nim robi. Członkowie zajmują się poprawianiem tekstów dziennikarzy (i okazjonalnym znoszeniem ich kaprysów). Taka współpraca polega na powolnym dochodzeniu do porozumienia, odnajdywaniu kompromisów – poprawki bowiem nie mogą zostać wprowadzone, jeśli autor tekstu nie wyraża na nie zgody.
Mówi się, że redaktor to osoba, która potrafi zapisać jedną rzecz na tysiące sposobów. Dzięki pracy przy sprawdzaniu tekstów przekonasz się, ile prawdy kryje się w tym stwierdzeniu. Oczywiście aby zostać korektorem, nie musisz studiować niczego związanego z językiem. Wystarczą chęci, umiejętność korzystania ze źródeł i podstawowa wiedza o języku. W dodatku wiedza z innych studiów może okazać się wielką zaletą podczas sprawdzania merytoryki tekstów.
Poszukujemy również osób do korekty tekstów pisanych w języku angielskim. - Dział Składu – obecnie najmniejszy ze wszystkich. Składacze zajmują się… składem. Najprościej tłumacząc, to przygotowywanie gazety do druku (w akompaniamencie marudzącej korekty, zajmującej się poprawianiem wszelkich błędów, które mogą pojawić się na tym etapie prac). Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer bądź laptop i program Adobe inDesign. Dział ten jest aktywny tylko raz w miesiącu, ale to głównie dzięki niemu regularnie możemy trzymać w rękach egzemplarze gazety.
- Dział Grafiki i Dział Foto – dwa osobne działy, ale panujące w nich zasady są podobne, dlatego zostaną opisane razem. W pracy fotografa/grafika nie ma regularności. Członkowie w wybranym przez siebie momencie przeglądają zlecenia dziennikarzy, akceptują te, które im odpowiadają i wykonują je na dany termin. Zajmują się również wykonywaniem okładek, chociaż to głównie zadanie grafików. Podobnie sytuacja ma się w przypadku komiksów. Fotografowie natomiast często towarzyszą dziennikarzom w ich małych misjach specjalnych, aby uwiecznić dane wydarzenie, a zdjęcia dodać do relacji. To dzięki tym dwóm działom nasze numery tak cieszą oczy.
Niedługo powstanie również Dział PR – elitarne grono zaufanych członków gazety, którzy zajmowaliby się jej wizerunkiem. Mieliby dbać o aktywność na social mediach oraz wymyślać nowe sposoby na zwiększenie naszej popularności.
Ramy działów nie są sztywne. Jeśli chcesz pojedynczo zrobić coś, co leży w kompetencji innego z działów – nie ma problemu! Nie ma go również, gdy chcesz zostać członkiem kilku działów naraz. Ale wszystko z umiarem! Nie chcemy, aby ktokolwiek został przytłoczony pracą. Jednocześnie ważne jest, by wywiązywać się ze swoich obowiązków.
Każdy z działów ma swojego szefa, który czuwa nad pracą, szkoleniami, przydzielaniem punktów za aktywność i wszystkim innym, co wchodzi w zakres jego obowiązków. Mamy również Naczelnictwo: Redaktor Naczelną Oliwię Jeżyk, Zastępcę Redaktor Naczelnej Weronikę Kłysz oraz Sekretarz Weronikę Sagan. To właśnie one nie śpią po nocach, żeby wszystko mogło działać jak najlepiej (to nawet nie jest żart). Same również są członkiniami działów. Jeśli chcesz sprawdzić dokładny skład GS, zapraszamy do zakładki „Redakcja‟ na naszym portalu.
Jak do nas dołączyć? Wystarczy przesłać maila na nasz adres gazetastudencka.uo@gmail.com, a w treści przedstawić co dokładnie Cię interesuje i do którego działu chciałbyś lub chciałabyś dołączyć. Wtedy ktoś z Naczelnictwa odpowie, przedstawiając szczegóły procesu rekrutacyjnego. Ponownie, może brzmieć strasznie, ale to nic takiego. Aspirujący dziennikarz będzie musiał przesłać jakiś tekst na próbę, grafik – grafikę, a korektor dostanie tekst do sprawdzenia.
Obawiasz się, że nie dasz sobie rady? Cóż, lepiej próbować, niż potem gdybać i żałować. Nie zjemy Cię, a z chęcią pomożemy i wszystkiego nauczymy. Warto spróbować, bo nabyta wiedza może przydać Ci się podczas studiów lub w życiu codziennym.
Dodatkową zachętą niech będzie ta informacja: za aktywne działanie i publikacje można dostać zaświadczenia, które wliczane są do stypendium i/lub Nagrody Rektora. Wspomniany zaś system punktów to nasz wewnętrzny system, stanowiący dodatkową motywację – dla najaktywniejszych członków przewidziane są nagrody.
Po procesie rekrutacyjnym nastąpi etap szkoleniowy, podczas którego szefowie działów powoli będą Cię przyzwyczajać do naszego sposobu pracy, zapoznawać z metodami działania i zasadami.
W tym miejscu warto dodać, że w gazecie pracujemy zdalnie. Tak jest po prostu znacznie wygodniej. Wyjątkiem są niektóre szkolenia oraz kolegia (czyli spotkania, na których omawiamy nasze plany, przyszłość gazety; odbywają się one raz na około dwa miesiące). To, w jakim trybie zostaną przeprowadzone, zależy głównie od członków gazety, ich chęci i możliwości.
Rekrutacja będzie trwała od 10 do 23 października 2022 r. Wtedy też oczekujemy na zgłoszenia. Ale spokojnie, spóźnialscy mogą przesłać je w dowolnym momencie, poza wyznaczonym okresem. Jednak muszą liczyć się z tym, że będą czekali dłużej na odpowiedź oraz szkolenia.
Jeśli masz wątpliwości, napisz do nas. Możesz skontaktować się z nami również przez nasz Facebook lub Instagram. Odpowiemy na wszystkie pytania.
Autorka: Weronika Sagan
Grafika: Karolina Reczyńska