Chcesz nauczyć się nowego języka? Może znasz jakiś język, ale potrzebujesz wrócić do niego po dłuższej przerwie? Od zawsze marzyła Ci się nauka języka, który bardzo Ci się spodobał, ale nie było odpowiednich okoliczności, aby zacząć? Stawiasz na praktyczne zastosowanie, a nie zadania pełne niepotrzebnej gramatyki i nieużywanych zwrotów?

 Jeśli choć raz odpowiedziałeś „TAK”, to świetnie się składa, bo jesteś we właściwym miejscu. Oto kilka przydatnych rad o tym, jak w prosty sposób zacząć, podtrzymać motywację i podnieść się po potknięciu.

 

OKREŚL CEL

Najważniejszym krokiem, który musisz wykonać na początku, jest odpowiedź na pytanie „Dlaczego chcę uczyć się akurat tego języka?”. Jeśli zaczniesz uczyć się języka, który tylko Ci się podoba, ale nie przyda Ci się prawdopodobnie nigdy ani w pracy, ani na wyjeździe, ani w rozmowach dnia codziennego czy przyszłych planach, szybko stracisz motywację. Określenie celu pozwoli Ci utrzymać stałą częstotliwość nauki oraz zaplanować kolejne kroki. Powodów do nauki obcego języka możesz mieć wiele, np. bo chcesz emigrować za granicę i żyć na rajskiej wyspie lub chcesz znaleźć lepszą pracę, a język obcy na rynku stał się w tym momencie koniecznością, a nie miłym dodatkiem czy po prostu chcesz dogadać się na wakacjach i poznawać nowych ludzi. Znajdź swoją wewnętrzną motywację.

 

OKREŚL PLAN

Nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że przy nauce języka obcego najważniejsza jest regularność i systematyczność. Jeśli dopiero zaczynasz, to Twoim poziomem startowym jest A1. Jeśli znasz już język, możesz szybko sprawdzić swój poziom, rozwiązując jeden z testów dostępnych w Internecie. Zaplanuj jak szybko chcesz wkroczyć na kolejny poziom. Określ ile dni w tygodniu chcesz uczyć się języka oraz przez jak długi okres czasu. Będziesz uczyć się codziennie przez 20 minut, a może od poniedziałku do piątku po godzinie? Wolisz uczyć się rano czy wieczorem, a może nie ma to dla Ciebie znaczenia? Wybór należy do Ciebie, weź jednak pod uwagę swoje zasoby czasowe oraz poziom energii w poszczególnych porach dnia. Zapisz plan na papierze i powieś w widocznym miejscu.

 

ZNAJDŹ MATERIAŁY

Nie musisz wydawać miesięcznie sporej sumy na nauczyciela języka. Możesz uczyć się na własną rękę, potrzebujesz jednak materiałów, które w prosty sposób pomogą Ci przyswoić wiedzę. Na szczęście internet przybywa na pomoc. Bussu jest jedną z wielu platform do nauki języka obcego, a w swojej ofercie ma aż 12 różnych języków, w tym na przykład: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, ale także chiński czy japoński. Materiał podzielony jest na poziomy od A1 do B2 oraz na lekcje, które różnią się ilością w zależności od poziomu. Materiał z każdej lekcji można dowolnie powtarzać, a platforma sama motywuje nas do robienia większych postępów. Platforma jest płatna, jednakże wykupując dostęp na rok lub dwa lata jest bardzo opłacalna. W cenie otrzymujemy 12 języków oraz dostęp do aplikacji mobilnej, więc możemy uczyć się w każdym miejscu. Protip: po przejściu do płatności pokazuje się prawie dwa razy wyższa cena, a gdy „rezygnujemy” i wracamy do strony startowej, nagle pojawia się dla nas „promocja”.

Do nauki języków obcych istnieją również podręczniki z płytami, które możesz znaleźć w internecie lub księgarni. Najlepsze będą te, które mają w sobie dużo dialogów przydadzą się do tego, aby szybko zacząć mówić. Jedną z metod jest właśnie nauka poprzez „powtarzanie jak papuga” wysłuchanych dialogów. Nie musisz na tym etapie jeszcze rozumieć co powtarzasz, najważniejsze jest, aby osłuchać się z językiem. Powtarzaj z taką samą intonacją, z takim samym akcentem oraz siłą głosu. Wsłuchaj się, a zanim się obejrzysz, będziesz czytać poprawnie zdania, które widzisz pierwszy raz w życiu. Subiektywnie jest to moja ulubiona metoda, ponieważ jej największą zaletą jest to, że nie musimy tracić czasu na tłumaczenie każdego słowa czy zdania, a realnie uczymy się posługiwać językiem w praktyce. Oczywiście to nie jedyna metoda. Zmień język w ustawieniach swojego telefonu. Ponaklejaj karteczki z nazwami przedmiotów w języku obcym na wszystkie rzeczy, które masz w domu. Znajdź swoją własną metodę, popróbuj własnych pomysłów na naukę i wybierz te, które działają u Ciebie.

 

ZNAJDŹ KOMPANA

Osoby, które zaczynają uczyć się języka obcego, często stawiają nacisk na to, że chcą mówić, a żeby to zrobić trzeba… mówić! „We dwoje zawsze raźniej” w przypadku nauki języka, to powiedzenie sprawdza się idealnie. Może to być ktoś bliski lub po prostu osoba, która ma podobną motywację. Nie musicie uczyć się razem ze sobą, ale możecie prowadzić ze sobą dialogi w języku obcym czy choćby konsultować swoje postępy i nawzajem się motywować. Najlepszym kompanem do nauki jest jednak native speaker osoba, której językiem ojczystym jest język, którego się uczysz. Możesz taką osobę znaleźć na różnych portalach społecznościowych czy choćby na wyżej wymienionej platformie i utrzymywać z nią kontakt. Ważne, aby udzielała Ci informacji zwrotnych kiedy Twoja wymowa lub pisownia pozostawia wiele do życzenia.

 

ZACZNIJ SZUKAĆ

Przeszukaj Internet i zaobserwuj osoby, które mówią w języku, którego się uczysz. Często również Polacy prowadzą profile na Instagramie i YouTubie o treści edukacyjnej. Zbombarduj swoją tablicę filmikami z poprawną wymową, ciekawymi ćwiczeniami i quizami, które udostępniają osoby działające w sieci. Przykładem jest „Pan od francuskiego”, który w przypadku tego języka prowadzi bardzo szeroką działalność na obu platformach i w zabawny sposób uczy języka „ulicznego”, czyli takiego, który w rzeczywistości jest używany przez francuzów. Można u niego też znaleźć zestaw e-booków z ćwiczeniami i wiele innych materiałów.

Zrób listę wszystkich filmów, które Cię interesują i oglądaj je z napisami po kilka razy bardzo szybko zauważysz, że rozumiesz niektóre zdania, zwroty czy słowa. Słuchaj piosenek w języku, którego się uczysz, analizuj słowa i tłumacz teksty. Jeśli tylko możesz, odwiedź kraj lub miejsca, w których możesz używać tego języka.

 

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Jeśli informacje tutaj zawarte okazały się dla Ciebie przydatne i już masz w głowie jak od jutra, od poniedziałku czy przyszłego miesiąca bierzesz się do nauki, to bije w dzwon alarmowy. Najlepszy czas, aby zacząć, jest teraz. Dzisiaj. Określ cel i plan. Naucz się już dzisiaj czegoś nowego. Zrób to dla siebie i nie wpadnij w bardzo popularną pułapkę. Większość osób, które planują coś zrobić i pochwalą się tym, zanim zaczną działać, otrzymuje natychmiastową gratyfikację i czuje się tak, jakby już osiągnęło zamierzony cel. Nie wpływa to dobrze na motywacje. Dlatego zamiast mówić, zacznij działać, a może już niedługo zaskoczysz znajomych i rodzinę odpowiadając im płynnie w innym języku!

 

Tekst: Anna Jelonek
Grafika: Gosia Chlebowska