30 października jest Dniem Spódnicy. Co o nich wiemy?

– Początkowo spódnice nosili mężczyźni. Były one wykonane głównie z trzciny lub ze słomy, w epoce lodowcowej z futra zwierząt.

– Dla Egipcjan i Sumerów była szalem zawiązanym wokół bioder

– W średniowieczu pojawia się jako ubiór spodni, rodzaj halki, do której tasiemkami przywiązywano pończochy. Była wtedy elementem… męskiego ubioru.

– Podobno mini na ulicach pierwotnie wywoływała takie zamieszanie, że na Madagaskarze za noszenie jej karano aresztem

– W 1947 roku Christian Dior zrewolucjonizował krój spódnicy, prezentując nowa sylwetkę zwaną New Look: dopasowany żakiet połączył z mocno rozkloszowanym dołem do połowy łydki. Nowy model spódnicy stał się symbolem prosperity lat 50 i w takiej stylizacji często widzimy Marilyn Monroe, zarówno na fotografiach jak i w filmach.

– Pewne tragiczne wydarzenie miało duży wpływ na zmianę postrzegania przez opinię społeczną spódnicy, a zwłaszcza jej długości. W 1897 roku w jednym z francuskich miast zorganizowano w potężnym hangarze wyprzedaż, z której zysk miał być dany na cele charytatywne. Podczas wydarzenia wybuchł pożar, który błyskawicznie rozprzestrzeniając się po całym obiekcie, zginęły 124 osoby w tym 118 kobiet. Jak dowiedziono w dochodzeniu, niefortunne panie, ubrane w długie suknie, nie potrafiły szybko wybiec z płonącego hangaru, natomiast panowie nie mieli takich problemów. Wydarzenie zostało wykorzystane przez francuskie feministki do zmiany długich i powłóczystych sukien na krótsze spódnice i spodnie.